Brytyjski arcybiskup: afrykańscy misjonarze wnoszą wiele do Kościoła w Europie
01 sierpnia 2024 | 16:27 | mela | Londyn Ⓒ Ⓟ
„Coraz liczniejsza obecność afrykańskich księży i sióstr zakonnych w Europie odzwierciedla wzrost i dojrzałość Kościoła w Afryce” – podkreślił abp John Wilson z Southwark. Kierowana przez niego metropolia jest drugą obok metropolii westminsterskiej prowincją kościelną obejmującą terytorium Londynu. Na jej terenie pracuje wielu kapłanów m.in. z Nigerii.
Abp Wilson, który jest konwertytą z anglikanizmu wskazał na znaczenie odkrywania bogactwa wspólnoty kościelnej. „Nie możemy po prostu brać z innych Kościołów, aby uzupełnić braki personalne. Musi istnieć prawdziwa współpraca, która szanuje lokalne Kościoły i je docenia” – powiedział w rozmowie z angielską sekcją Vatican News.
Metropolita Southwark przyznał, żena jego terenie nie ma już parafii, w których nie odbywałyby się „międzynarodowe msze”.Zauważył, że dzielenie się różnym doświadczeniem wiary, różnymi rodzajami jedzenia, muzyki i sztuki pomaga przełamywać bariery i budować zdrowe wspólnoty chrześcijańskie. Brytyjski arcybiskup zauważył, że tego trzeba się uczyć. Nawiązał do swej ostatniej wizyty w Nigerii. „Wszędzie byłem witany bardzo serdecznie, czułem się zauważony i przyjęty. Tę afrykańską gościnność musimy zaszczepić w naszych wspólnotach, aby nikt nie czuł się wykluczony” – podkreślił abp Wilson. Jako prosty przykład wymienił przywitanie nowo przybyłych, czy to podczas mszy czy wydarzeń parafialnych.
W przeszłości misjonarze byli wysyłani z różnych krajów europejskich na kontynent afrykański, aby głosić i szerzyć Ewangelię. „Role się jednak zmieniły, a przynajmniej zaczęły się zmieniać” – wskazał brytyjski arcybiskup. Zauważył, że dla jego londyńskiej archidiecezji, gdzie wśród miejscowych praktyka wiary mocno osłabła, afrykańscy misjonarze są zastrzykiem nowego życia i nowego ducha.
Przypomniał, że gdy papież Paweł VI w 1969 roku odwiedził Ugandę, docenił wielkie dzieło ewangelizacji, jakie misjonarze z zagranicy dokonali dla Kościoła w Afryce. Pielęgnując ten fundament, papież wezwał jednak afrykański Kościół do bycia „misjonarzami dla samych siebie”. Abp Wilson zauważył, że to wezwanie wydało owoce i afrykańscy katolicy są obecnie aktywnie zaangażowani w pracę misyjną, zarówno w swoich krajach, jak i poza nimi. „Ta transformacja odzwierciedla wzrost i dojrzałość Kościoła w Afryce” – powiedział abp Wilson. Dodał, że pokazuje to konkret misyjnego mandatu Jezusa. „Dla niektórych obejmuje to wezwanie do pójścia do innych narodów i ludów, przyczyniając się w ten sposób do kontynuowania misji Kościoła powszechnego” – zauważył. Metropolita Southwark przypomniał, że afrykańscy misjonarze przynoszą żywą i radosną wiarę katolicką oraz bogactwo kulturowe. „Ich obecność ożywiła wiele europejskich parafii, przypominając nam o uniwersalności wiary katolickiej” – powiedział abp Wilson.
W 2021 r. powołał on Komisję ds. Promowania Integracji Rasowej i Kulturowej w swojej archidiecezji, której celem jest budowanie zrozumienia i szacunku między ludźmi różnych narodowości i kultur oraz pogłębianie zrozumienia wspólnej wiary przeżywanej w różnych kontekstach. Komisja pomaga również wcielić w życie zaangażowanie lokalnego Kościoła w zwalczanie rasizmu we wszystkich formach. „Musimy uczyć się współistnienia i doceniania siebie nawzajem. Kościół katolicki jest globalną rodziną. Gdziekolwiek jesteśmy, istnieje wspólnota wiary, nawet jeśli jest mała lub bardziej ukryta” – podkreślił abp Wilson.
Metropolita Southwark zauważył, że bez kapłanów z Afryki jego archidiecezja nie byłaby już w stanie funkcjonować. „W naszej archidiecezji wystarczy odwiedzić jedną z naszych pięknych parafii w południowym Londynie, aby być świadkiem Kościoła powszechnego obecnego w mikrokosmosie poprzez ludzi wszystkich narodowości” – powiedział. Dodał, że „każda osoba wnosi unikalne dary, perspektywy i doświadczenia. Nasze parafie są piękną mozaiką, odzwierciedlającą jedność i różnorodność w Bożym stworzeniu”.
W archidiecezji Southwark posługują księży i osoby konsekrowane nie tylko z Afryki, ale również z Azji i Ameryki Południowej. Służą w parafiach, szkołach, kapelaniach, angażują w pracę lokalnej Caritas oraz różne dzieła miłosierdzia kierowane także do cudzoziemców. „Napływ kapłanów z zagranicy zaowocował u nas przebudzeniem miejscowych powołań” – zauważył abp Wilson. Dodał, że wyrazem wdzięczności Kościoła Europy za przybywających do niej misjonarzy może być materialne wspieranie Kościołów ich pochodzenia, które są w dużo trudniejszej sytuacji materialnej i potrzebują pomocy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.