Kieleckie obchody 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
02 sierpnia 2024 | 05:00 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Symbolicznym spotkaniem kielczan i delegacji władz miasta przy grobie powstańca warszawskiego na Cmentarzu Starym oraz od Mszą św. i oficjalną częścią na Skwerze Szarych Szeregów rozpoczęły się kilkudniowe uroczystości upamiętniające 80 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
W modlitwie i spotkaniu przy grobie Wacława Wilka-Wilczyńskiego wzięli udział harcerze, władze miasta i regionu oraz przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.
Powstaniec, urodzony w 1928 r., przed wojną ukończył gimnazjum, a w czasie okupacji kształcił się w ramach tajnego nauczania. W konspiracji był od 1943 r., jako łącznik i kolporter Konfederacji Narodów. W powstaniu walczył na Mokotowie. Został schwytany przez Niemców i był przetrzymywany jako zakładnik w koszarach SS przy Rakowieckiej. We wrześniu 1944 r. trafił do obozu w Mauthausen, a w grudniu 1944 r. do Gusen. Zmarł 23 lutego 2010 r.
– Jest taki zwyczaj, że na rękę jednej osoby składamy podziękowania dla większej liczby osób. Dziś oddajemy hołd temu konkretnemu powstańcowi, ale myślimy o wszystkich tych, którzy w 1944 r. przeciwstawili się niemieckiej okupacji – powiedział dr Robert Piwko, naczelnik delegatury IPN w Kielcach. – Są różne oceny i spory, ale ofiara naszych przodków cały czas oddziałuje na naszą świadomość – dodał.
Msza św. w intencji poległych za wolność była sprawowana w kościele Garnizonowym pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Kielcach. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich, w asyście licznych pocztów sztandarowych. Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii Garnizonowej w Kielcach, ks. pułkownik Krzysztof Smoleń, który m.in. cytował list pasterski biskupa Józefa Gawliny do Wojska Polskiego.
– Wszędzie obecne krzyże, kaplice, ołtarze wznoszone na warszawskich placach… Niektóre w sposób symboliczny znajdują się do dnia dzisiejszego. Są one znakiem bohaterskich obrońców Warszawy oraz znakiem wiary w zwycięstwo, miłości nad nienawiścią, wolnością nad niewolą, sprawiedliwości nad bezprawiem – mówił w homilii. – Jak właściwie rozumieć wolność, niepodległość, sprawiedliwość i pokój, jak zgodnie z tym rozumieniem postępować w życiu? Jak nie zmarnować dorobku duchowego Polski i Europy? – pytał, zachęcając do refleksji nad tymi kwestiami.
W Eucharystii uczestniczyli m.in.: weterani i członkowie organizacji kombatanckich, władze i członkowie Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kielcach, Kielecka Rodzina Katyńska, senator Krzysztof Słoń, wojewoda świętokrzyski Józef Bryk, marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, Łukasz Syska, zastępca prezydenta Kielc, sekretarz miasta Kielce Tomasz Porębski, przedstawiciele sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i służb mundurowych, instytucji oświatowych i kultury, szkół oraz organizacji młodzieżowych, młodzież z Ochotniczych Hufców Pracy, Związku Harcerstwa Polskiego oraz mieszkańcy Kielc i okolic.
Po Eucharystii, uczestnicy przeszli w kolumnie marszowej na Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów, przed pomnik Harcerzy Poległych za Ojczyznę, gdzie o godzinie 17.00 odbyła się oficjalna część obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O oprawę muzyczną uroczystości zadbała Marszałkowska Orkiestra Dęta działająca przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
W przeddzień w środę 31 lipca o godz. 20 kielczanie mogli obejrzeć musical pt. „Kolumbowie Wszech Czasów” przy Pomniku Harcerzy Poległych za Ojczyznę. Widowisko przygotowało Kieleckie Centrum Kultury wraz z młodzieżą i dziećmi. W ten sposób przypomniano etos pokolenia Kolumbów i dziedzictwo artystyczne dotyczące Powstania Warszawskiego.
80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to również okazja do upamiętnienia wydarzeń związanych z akcją „Burza” na Kielecczyźnie.
Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach zaprasza 2 sierpnia w piątek na panel dyskusyjny poświęcony akcji „Burza”, który odbędzie się w sali konferencyjnej Delegatury IPN w Kielcach. Wezmą w nim udział dr Marek Jedynak, dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku oraz dr hab. Sebastian Piątkowski z Delegatury IPN w Radomiu.
Równolegle, do końca sierpnia w bibliotekach i w przestrzeni miejskiej dostępne są tematyczne wystawy, którym towarzyszą wykłady.
Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00 – godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. Zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.