Osoby z niepełnosprawnościami pielgrzymują na Jasną Górę
07 sierpnia 2024 | 19:02 | dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
To jedyna taka piesza pielgrzymka na Jasną Górę, podczas której całą trasę zaplanowano tak, by nie było barier dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich czy pątników z innymi niepełnosprawnościami. Towarzyszą im opiekunowie, wśród pielgrzymów nie brakuje całych rodzin. 350 osób, którym niestraszna żadna pogoda i przeszkody, z pieśnią na ustach i modlitwą zmierza na Jasną Górę.
– Jest nas 350 osób, szacujemy, że po drodze dołączą kolejni pielgrzymi, cały czas prowadzimy zapisy. W drodze z nami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną czy ruchową, ich opiekunowie, osoby zdrowe, całe rodziny z dziećmi. Najstarsza pątniczka ma 80 lat, najmłodsza, Tereska, 2 latka – mówi KAI Matylda Koselska, koordynatorka Pieszej Pielgrzymki Niepełnosprawnych i Rodzin.
To jedyna pielgrzymka całkowicie dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. „To nas wyróżnia. Cały czas poruszamy się drogą asfaltową, nie ma barier dla osób poruszających się na wózkach” – zapewnia koordynatorka wskazując, że ta wspólna droga bardzo uwrażliwia na potrzeby drugiego człowieka i jest dobrą szkołą wyobraźni miłosierdzia, uczy ofiarności.
Komisja Wychowania Katolickiego KEP: zmiany dot. lekcji religii wprowadzono bez porozumienia ze stroną kościelną
W drodze są trzy grupy, każda z nich ma swojego duszpasterza. Na trasie oczywiście nie brakuje śpiewu i modlitwy. W tym roku pątnikom towarzyszy postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki, któremu poświęcone są konferencje: „Rozważamy jego słowo, towarzyszą nam jego relikwie, a codziennie na Eucharystię zaproszeni są księża związani z ks. Popiełuszką, z którym studiowali czy współpracowali”.
– Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które nas po drodze goszczą, oferują noclegi, posiłki i są bardzo wrażliwi na nasze potrzeby. Spotykamy się z niesamowitą gościnnością i wielkimi otwartymi sercami, to dla nas niesamowite i poruszające doświadczenie – mówi Matylda Koselska.
Na Jasną Górę pielgrzymka dotrze 14 sierpnia po południu. Codziennie pokonuje ok. 30 kilometrów, mimo różnej pogody.
Organizatorem pielgrzymki jest Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.