Tunika św. Piotra i dalmatyka św. Jana wystawione w Muzeach Watykańskich
08 sierpnia 2024 | 16:22 | Vatican News PL | Watykan Ⓒ Ⓟ
Zakończyła się renowacja tuniki św. Piotra i dalmatyki św. Jana. Pracowano nad tym przez 5 lat. Cenne relikwie zostały wystawione w Muzeach Watykańskich, zaraz za Kaplicą Sykstyńską obok kaplicy św. Piotra Męczennika, w której przechowywane są najcenniejsze relikwiarze z Sancta Sanctorum, papieskiej kaplicy na Lateranie.
Również te dwie szaty należały do wyjątkowego zbioru relikwii, jaki do początku XX w. znajdował się przy papieskim pałacu laterańskim, w którym żyli następcy Piotra. Sancta Sanctorum miała tę samą rangę, co Kaplica Sykstyńska w Watykanie. W 1905 r. w obawie przed ingerencją państwa włoskiego św. Pius X przeniósł najważniejsze relikwie do Watykanu.
Bp Ważny na Przystanku Jezus: dlaczego chrześcijańska opowieść nie jest już dla świata wystarczająca?
Nie ma oczywiście dowodów naukowych na to, że zabytkowe szaty należały do apostołów. Przeprowadzone podczas renowacji badania radiowęglowe datują dalmatykę św. Jana na przełom I i II w., a tunikę św. Piotra między VI i VII w. Obecność w Sancta Sanctorum dalmatyki św. Jana i tuniki św. Paschazjusza, a nie Piotra, za pontyfikatu Grzegorza Wielkiego (590-604) potwierdza biografia tego papieża z IX w.
Relikwie są wykonane z włókien wełny, lnu i pokrzywy. Prawdopodobnie pochodzą z Egiptu. Ich renowacja rozpoczęła się w 2019 r. Jak wyjaśnia Radiu Watykańskiemu Luca Pesante, kierownik Laboratorium Gobelinów i Tkanin w Muzeach Watykańskich, tunika i dalmatyka zostały najpierw zdezynfekowane i oczyszczone z wielowiekowych nalotów. Przeprowadzono następnie drobiazgową konserwację zachowawczą, konsolidując i reintegrując wszystkie zdegradowane części. Dalmatyka św. Jana była w lepszym stanie ze względu na wyższą jakość samego materiału.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.