Jubileuszowe obchody 400-lecia klasztoru na Karczówce
10 sierpnia 2024 | 14:48 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Klasztor na zalesionym wzgórzu Karczówka – miejsce rozpoznawalne, charakterystyczne i ważne dla regionu – świętuje jubileusz 400-lecie istnienia. 17 sierpnia w sobotę Mszy św. na scenie plenerowej, ustawionej na tarasie widokowym, będzie przewodniczył abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.
Uroczystościom towarzyszyć będą koncerty, m.in. zespołu uwielbieniowego Gsus Project z Krakowa, kramy w klimacie epoki, poczęstunek, dla najmłodszych przewidziane są animacje, dmuchańce i in. Obchody będą trwać przez cały dzień, do godzin wieczornych. Uczestnicy spotkania będą mogli zwiedzać klasztor wraz z przewodnikiem.
W ramach jubileuszu 400-lecia został wydany przewodnik o klasztorze w wersji tradycyjnej. Książka dostępna będzie do nabycia podczas uroczystości.
Na obchody zaprasza ks. Mariusz Zakrzewski SAC, rektor Karczówki, przypominając, że trwają one już od jesieni 2023 roku. Ten czas wypełniły liczne wydarzenia religijne, kulturalne i edukacyjne. Jak zaznacza w rozmowie z KAI ksiądz rektor, obchody zostały rozłożone na 4 lata, do 2028 r., bo tyle trwała budowa.
– 2 maja 400 lat temu rozpoczęła się budowa klasztoru i organizacja tego miejsca. Za cztery lata, w 2028 roku będziemy świętować rocznicę zakończenia budowy. To będzie klamra spinająca czas jubileuszowych uroczystości. W międzyczasie proponujemy różne ciekawe wydarzenia, by ożywić życie wspólnotowe, by kielczanie mogli czerpać siłę z tej przestrzeni – mówi. Nad całością czuwa Fundacja Karczówka.
Kościół przy klasztorze powstał z fundacji biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego jako wotum dziękczynne za ustąpienie epidemii, która dziesiątkowała ludność zamieszkałą w kluczu kieleckim biskupów krakowskich w latach 1622-1624. Biskup krakowski złożył wówczas ślubowanie, że jeśli za wstawiennictwem św. Karola Boromeusza – patrona chroniącego przed morowym powietrzem – zaraza ustanie, wybuduje kaplicę lub kościół pod jego wezwaniem. Zaraza ominęła Kielce. Odpowiedni dokument wystawił 2 maja 1624 r. Kościół ukończono w styczniu 1629 r. Bp Szyszkowski wystąpił z inicjatywą sprowadzenia na Karczówkę ojców bernardynów, którzy odegrali znaczącą rolę w historii regionu i ojczyzny, szczególnie w okresie powstania styczniowego. Karczówka stała się bastionem powstańców.
– Śluby i chrzty kielczan, akcje charytatywne, rekolekcje, indywidualne medytacje, Msze św. z modlitwą o uzdrowienie, wydarzenia kulturalne i religijne – tym żyje Karczówka – dodaje ks. Mariusz Zakrzewski.
Z Karczówką i św. Karolem Boromeuszem wiąże się także historia najstarszej miejskiej Drogi Krzyżowej w Kielcach i jednej z najstarszych w Polsce, zbudowanej od bazyliki katedralnej do klasztoru na wzgórzu Karczówka. Organizowana była wzdłuż kaplic miejskich z XVII wieku, zbudowanych jako wotum dziękczynne za ustanie zarazy, prawdopodobnie już po sprowadzeniu relikwii św. Karola Boromeusza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.