Modlitwa w intencji prekursora pro–life w Polsce
14 sierpnia 2024 | 14:17 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
– On z prawniczą precyzją wyprzedzał wszelkie inicjatywy pro-life w Polsce – tak o mecenasie Marianie Grajewskim mówił jezuita ks. Mariusz Bigiel, który 13 sierpnia celebrował Mszę świętą w kościele św. Trójcy w Radomiu. Tego dnia minęła 30. rocznica śmierci założyciela i prezesa Towarzystwa Obrony Nienarodzonych. Mecenas Grajewski konsekwentnie przygotowywał również drogę do uchylenia, uchwalonej w 1956 roku, ustawy zezwalającej na mordowanie dzieci nienarodzonych.
W czasie homilii ks. Bigiel zwrócił uwagę, że całe życie mecenasa Mariana Grajewskiego było parte na nauczaniu św. Jana Pawła II, dotyczące ochrony ludzkiego życia. – On z prawniczą precyzją wyprzedzał wszelkie tego typu inicjatywy w Polsce. Można powiedzieć, że wyprzedzał epokę na tej płaszczyźnie o trzy dekady. On również wdrażał w życie nauczanie papieskie, w tym adhortację Christifideles laici. Był przekonany, że wszelkie starania o jakąkolwiek sprawiedliwość w społeczeństwie są bezprzedmiotowe, jeśli najpierw nie będziemy starać się o prawo do życia – mówił ks. Bigiel.
W obchodach udział wzięła Elżbieta Łysakowska, córka mec. Grajewskiego. – Spuścizna mojego taty jest dla mnie bardzo ważna. Mam wrażenie, że rzeczywiście była to idea fix mojego taty. Umierał już po tym, jak ustawa została zmieniona. Myślę, że w niebie patronuje idei obrony życia. Była to niezwykle istotna sprawa dla niego – powiedziała Elżbieta Łysakowska.
Marian Grajewski urodził się 25 stycznia 1924 r. w Radomiu. Był członkiem założycielem Klubu Inteligencji Katolickiej w 1981 roku i wieloletnim jego prezesem. W czasie okupacji niemieckiej w latach 1942-1944, jako partyzant – żołnierz Armii Krajowej, pseudonim „Maryś”, brał udział w wielu akcjach zbrojnych. W latach 1944–1946, aż do aresztowania i uwięzienia przez UB, walczył w Batalionach Chłopskich. W 1948 r. zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. dr. T. Chałubińskiego w Radomiu i podjął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Podczas studiów śpiewał w Chórze Akademickim i był prezesem chórzystów KUL. W 1952 r. ukończył studia na Wydziale Prawa i Nauk Społeczno – Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jako prawnik i radca prawny pracował w kilku radomskich zakładach i spółdzielniach. Już w październiku 1980 roku zostaje członkiem „Solidarności” i pierwszym radcą prawnym i doradcą Zarządu Regionu Ziemia Radomska. Internowany 13 grudnia 1981 roku w więzieniu w Radomiu i Kielcach–Piaski. Po opuszczeniu wiezienia, na prośbę Biskupa Edwarda Materskiego został członkiem Biskupiego Komitetu Pomocy Internowanym i Więzionym. W ramach tego Komitetu, w latach 1982–1989, mecenas Marian Grajewski społecznie i bezinteresownie dyżurował kilka razy w każdym tygodniu i udzielał porad prawnych osobom internowanym, aresztowanym i ich rodzinom. W tym czasie był wielokrotnie zatrzymywany przez służbę bezpieczeństwa i poddawany rewizjom. W 1985 roku dzięki jego inicjatywie nadano radomskiemu KIK imię Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Marian Grajewski wiele lat swojej publicznej działalności, również jako założyciel i Prezes Towarzystwa Obrony Nienarodzonych, poświęcił walce o poszanowanie w prawie polskim świętości życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Tą działalnością rozsławił imię Klubu w całej Polsce i konsekwentnie przygotowywał drogę do uchylenia, uchwalonej w 1956 roku, ustawy zezwalającej na mordowanie dzieci nienarodzonych. W 1989 roku był członkiem założycielem Komitetu Obywatelskiego Ziemi Radomskiej. Zawsze, aż do ostatnich dni życia, służył bezinteresowną pomocą ludziom skrzywdzonym przez system komunistycznego zniewolenia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.