Bp Florczyk o św. Maksymilianie Kolbe: to przepiękna postać
14 sierpnia 2024 | 20:18 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Św. Maksymilian Kolbe to przepiękna postać, gdyż zrozumiał on kim jest Jezus i kochając Go, kochał człowieka – powiedział dzisiaj bp Marian Florczyk w homilii, przewodnicząc Mszy św. w kieleckiej parafii św. Maksymiliana w dniu odpustu parafialnego. Eucharystię koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów.
W homilii bp Florczyk nawiązał do wydarzeń z życia św. Maksymiliana Marii Kolbego, gdy m.in. w 1941 r. Niemcy weszli do Niepokalanowa i „to on pokazał im, jak czcić Boga” reprezentując „postawę człowieka wrażliwego na wiarę”. Ksiądz biskup szczególnie skupił się na wydarzeniach z obozu koncentracyjnego i decyzji oddania życia za drugiego człowieka, gdyż „odczuwał jego ból”. – Oddał życie z miłości, był wolny, bo kochał, a człowieka wolnym czyni miłość – mówił biskup.
Potępił usunięcie postaci świętego z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (muzeum w czerwcu br. usunęło z głównej wystawy informacje dotyczące św. Maksymiliana Kolbego, bł. rodziny Ulmów i rtm. Witolda Pileckiego, przyp. red.).
– Czy ten święty jest nam potrzebny? – pytał retorycznie w homilii. Rozważał także biblijne słowa o ludziach mądrych i nierozumnych, zastanawiając się zarazem nad deprecjonowaną dzisiaj wartością życia ludzkiego. – Płakać się chce, gdy matki zabijają swoje dzieci, gdy je torturują. Zatraciliśmy miłość do dziecka, a to jest próba miłości społecznej. Jeżeli matka nie kocha dziecka, to nie kocha nikogo – podkreślił bp Florczyk.
Hierarcha poświęcił także nowe obrazy w kościele: bł. ks. Jerzego Popiełuszki, bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego, św. Matki Teresy z Kalkuty i św. Brata Alberta Chmielowskiego.
Dzisiaj na każdej Mszy św. miał miejsce akt oddania Bogu rodzin i całej parafii przez orędownictwo św. Maksymiliana i ucałowanie relikwii patrona.
Tworzenie parafii św. Maksymiliana na obrzeżach Kielc trwało od 1982 r., gdy mianowano ks. Józefa Zbroszczyka odrębnym duszpasterzem z zaleceniem tworzenia ośrodka duszpasterskiego, a w przyszłości budowy kościoła. Kamień węgielny poświęcił Jan Paweł II podczas kanonizacji św. Maksymiliana Kolbego w 1982 r. w Rzymie. Od 1983 r. istniała prowizoryczna kaplica. Parafia została oficjalnie erygowana przez bp. Stanisława Szymeckiego 2 grudnia 1983 r. Wydzielono ją z parafii św. Wojciecha i parafii katedralnej. Po karkołomnych staraniach i utrudnieniach ówczesnych władz, budowę kościoła rozpoczęto w 1987 r. Pierwsza Msza św. w jego murach odbyła się w 1999 r., a konsekracji kościoła dokonał bp Kazimierz Ryczan w 2008 r.
Proboszczem parafii jest obecnie ks. prałat Grzegorz Pałys.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.