Abp Jędraszewski: 15 sierpnia to Dzień Zwycięstwa Maryi i Wojska Polskiego
15 sierpnia 2024 | 19:30 | jg | Ludźmierz Ⓒ Ⓟ
– Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest też Jej Dniem Zwycięstwa. To Ona jako pierwsza cieszyła się z tego co głosił o Królestwie Bożym Jej Syn – podkreślał abp Marek Jędraszewski w czasie sumy odpustowej 15 sierpnia w Ludźmierzu. Metropolita krakowski przypomniał również okoliczności Cudu na Wisłą z 1920 r. – Upiory z tamtego czasu wracają – dodał hierarcha.
Abp Marek Jędraszewski przewodniczył sumie odpustowej przy ołtarzu polowym w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym. – Od 104 lat Święto Wniebowzięcia Maryi Panny łączy się ze Świętem Wojska Polskiego, kiedy wspominamy Cud na Wisłą z 1920 r. Maryja wysłuchała próśb całego naszego narodu. Nie ustawajmy w orędowaniu do Niej. Bądźmy jak Jej dzieci, które z dumą będzie chciała przedstawić Chrystusowi – podkreślał abp Marek Jędraszewski. Zauważył także nieobecność kompanii reprezentacyjnej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, która – jak poinformował hierarcha – strzeże wschodnich granic naszego państwa. Żołnierze zapowiedzieli swoją obecność na Dożynkach Ludźmierskich, które odbędą się 1 września.
Metropolita krakowski wiele miejsce w homilii poświęcił polskiej historii. Przypomniał okoliczności Bitwy Warszawskiej, II wojny światowej, a potem okresu komunizmu po 1945 r. Przywołał także Śluby Jasnogórskie i słowa zawierzenia ułożone przez Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. – Trzeba nam do nich wrócić i bronić godności mężczyzny i kobiety, stworzonych przez Stwórcę do dawania nowego życia, zakładania rodziny. Świat chce nam narzucić zupełnie inną ideologię, w którym nie ma miejsca na Boga – zauważył.
Hierarcha odniósł się także do przyrzeczenia z Jasnej Góry w kontekście bronienia prawd wiary chrześcijańskiej i przekazywania jej dzieciom. – Słowa z tego przyrzeczenia również są dzisiaj bardzo aktualne. Na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu byliśmy świadkami właśnie wielkiej profanacji świata chrześcijańskiego. Do tego w naszym kraju chce się wszystko zrobić, by „wyrwać Boga z serc dzieci”. Dzieje się to poprzez nowe regulacje dotyczące nauki religii w szkołach – mówił abp Marek Jędraszewski.
Zaapelował do pielgrzymów, by w swoich rodzinach byli żywymi świadkami dla dzieci i młodzieży, pokazując im właściwe relacje z Panem Bogiem. – W różnych kontekstach wracają do nas upiory przeszłości z 1920 r., kiedy to władze bolszewickie chciały podboju Europy i świata, by zapanował w nich świat bez Boga. Trzeba na nowo podjąć modlitwę za naszą ojczyznę, za Polskę – kraj katolicki – podkreślił abp Jędraszewski.
Metropolita krakowski przewodniczył Eucharystii razem z wieloma kapłanami, m.in. z okolicznych parafii. Wszystkich pielgrzymów pozdrowił ks. kustosz Maciej Ścibor. Podziękował za przybycie do Ludźmierza na uroczystości odpustowe, także na Pasterkę Maryjną z 14 na 15 sierpnia. Przewodniczył jej bp Damian Muskus z Krakowa. Kustosz w obecności abpa Jędraszewskiego wręczył także podziękowania ludźmierskiemu chórowi „Magnificat” za uświetnianie uroczystości w sanktuarium. Nie zabrakło także kapeli regionalnej i orkiestry dętej z Mszany Dolnej.
Na zakończenie wspólnej modlitwy abp Marek Jędraszewski pobłogosławił bukiety kwiatów i ziół, które przynieśli liczni pielgrzymi. W czasie Mszy św. pogorszyły się warunki atmosferyczne i zaczął padać deszcz. Stąd kopia cudownej figury Matki Boskiej Ludźmierskiej niesiona przez górali w strojach regionalnych w asyście góralek została nakryta specjalną przeźroczystą zasłoną.
W uroczystościach w Ludźmierzu wzięli udział podhalańscy parlamentarzyści – Edward Siarka i Anna Paluch, oraz władze powiatowe – starosta nowotarski Tomasz Hamerski, wicestarosta Robert Furca. Byli też inni przedstawiciele samorządu. Nie zabrakło pocztów sztandarowych reprezentujących różne organizacje i instytucje. Niektórzy mieszkańcy – jak to dawniej bywało – przyjechali do Ludźmierza konnymi fasiągami. Przybyli też tradycyjnie księża neoprezbiterzy z archidiecezji krakowskiej oraz duchowni świętujący 50-lecie swojej drogi kapłańskiej. Była jak zawsze możliwość spowiedzi świętej, także wieczór i w nocy z 14 na 15 sierpnia.
Uroczystości odpustowe poprzedziły Dni Maryjne i rekolekcje, które wygłosił paulin o. Bogdan Waliczek, znany dobrze góralom, bo pracował przed laty w sanktuarium na Bachledówce.
Pątnicy przybywający do Ludźmierza mogli zobaczyć postępy prac przy Domu Pielgrzyma „Pod Tęczą”. Jego dolna kondygnacja zostanie otwarta jeszcze w tym roku. Będzie tam nowoczesne zaplecze gastronomiczne dla gości, sala multimedialna. Zaś w górnej części znajdzie się hotel.
W 2034 r. odbędą się uroczystości 800-lecia parafii w Ludźmierzu. Do tego czasu bazylikę mniejszą czeka remont, gdyż świątynia ma poważne pęknięcia. – Bazylika pękła w kilku miejscach na wysokości stropu przed organami. W tej chwili trwają ostatnie formalności związane z dokumentami, ale uspokajam, że świątynia jest odpowiednio zabezpieczona. Najpierw ustabilizujemy fundament, by móc potem prowadzić prace na stropie. Będą tam zakładane specjalne siatki. Czeka nas także ocieplenie i malowanie. Mam nadzieję, że uda się wszystko przejść pomyślnie, a bazylika zyska przed jubileuszem 800-lecia parafii nowy blask. Przypada on w 2034 r. – mówi ks. Maciej Ścibor.
Historia sanktuarium w Ludźmierzu sięga roku 1234 r., gdy Teodor Gryfita, po uzyskaniu pozwolenia od księcia krakowskiego Henryka Brodatego, osadził w Ludźmierzu zakon cystersów. Budowę kościoła ukończono w 1238 r. Jego istnienie potwierdził w XV w. Jan Długosz, podając że był to kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Kult Matki Bożej Ludźmierskiej, zwanej Gaździną Podhala, trwa od średniowiecza. Według legendy pewien podróżujący kupiec – handlarz winem – znalazł się w niebezpieczeństwie. Zabłądził nocą na bagnach. Przerażony modlił się do Matki Bożej i prosił o pomoc. Przyrzekł, że jeżeli zostanie cudem wybawiony z opresji, sporządzi figurkę Matki Bożej i przekaże ją do kościoła w Ludźmierzu. Wtedy dostrzegł światło w świątyni i odnalazł drogę. W podziękowaniu za uratowanie życia, ofiarował kościołowi figurkę Madonny. Historycy szacują powstanie figury na rok 1400.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.