Zakończyła się IV Szkoła Letnia księdza Jerzego Popiełuszki
20 sierpnia 2024 | 06:01 | Paweł Kęska | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Jak zwyciężać zło dobrem we współczesnych czasach? – zastanawiali się uczestnicy IV Szkoły Letniej księdza Jerzego Popiełuszki, która odbyła się w dniach 13-18 sierpnia w Warszawie.
Organizatorem wydarzenia, w którym uczestniczyło czterdzieści pięć osób i odbyło się pod hasłem „Ludzi dobywa się otwartym sercem a nie zaciśniętą pięścią”, było Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie. W ciągu pięciu dni uczniowie i nauczyciele szkół średnich z całej Polski poznawali historię i nauczanie legendarnego kapelana Solidarności.
„Najważniejszą częścią programu były spotkania ze świadkami – powiedział Paweł Kęska, organizator wydarzenia – to one wywołują najwięcej wzruszeń i refleksji”. W tym roku uczestnicy spotkali się między innymi z rodziną księdza Popiełuszki, ze świadkami w jego procesie beatyfikacyjnym, z członkami Solidarności, w tym Solidarności Huty Warszawa, a także z młodzieżą biorącą udział w strajku w obronie krzyży w Miętnem. Wykłady i warsztaty dotyczące historii przeprowadzili dla uczestników specjaliści z Instytutu Pamięci Narodowej. Ważną częścią zjazdu były dedykowane nauczycielom zajęcia dotyczące profilaktyki samobójstw wśród młodzieży. Uczniowie zaś wraz ze specjalistami w dziedzinie porozumienia bez przemocy uczyli się zapobiegania hejtowi i nienawiści.
Kulminacyjnym momentem programu był wyjazd śladami ostatniej podróży księdza Popiełuszki do Bydgoszczy, Górka i Włocławka. W miejscach tych uczestnicy składali kwiaty i wieńce. Podróż zakończyła się refleksją w ciszy na tamie we Włocławku.
„Widzę zmianę w swoim życiu i to jak dojrzewam w tym miejscu” powiedziała Magdalena Jabłońska, która po raz czwarty uczestniczyła w zjeździe. Młodzieżowi absolwenci Szkół Letnich od zeszłego roku prowadzą media społecznościowe na profilu „Młodzi księdza Jerzego”. Opowiadają w nich o postaci błogosławionego i o przekazywanych przez niego wartościach.
„Urzekła mnie historia młodych księdza Jerzego i postanowiłem też poczuć tę atmosferę i dołączyć” – powiedział tegoroczny uczestnik zjazdu, nauczyciel Tomasz Sypniewski.
„Ksiądz Popiełuszko umiał znaleźć w każdym dobro i ja tutaj mogę się tego uczyć” – powiedziała nauczycielka Iwona Komisaruk. „Historia księdza Popiełuszki to nie tylko opowieść o Solidarności, komunizmie i męczeństwie. To opowieść o prawdziwym, mocnym życiu, o wierze, miłości, przyjaźni i ideałach, które są silniejsze niż ryzyko i śmierć. To historia z której niezależnie od wieku możemy czerpać” – powiedział Paweł Kęska, organizator zjazdu. Współorganizatorem wydarzenia był Instytut Pamięci Narodowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.