Biskupi Niemiec ubolewają z powodu rosnącej przemocy na tle religijnym
22 sierpnia 2024 | 16:21 | ts | Bonn Ⓒ Ⓟ
Biskupi katoliccy w Niemczech wyrazili ubolewanie z powodu ciągłego wzrost przemocy wobec ludzi na całym świecie ze względu na ich wiarę lub przynależność religijną. „Musimy patrzeć, jak nietolerancja i dyskryminacja religijna wielokrotnie prowadzą do ataków na tych, którzy myślą inaczej” – powiedział 20 sierpnia w Bonn przewodniczący Komisji ds. Kościoła powszechnego w Konferencji Biskupów Niemiec, bp Bertram Meier. Biskup Augsburga wypowiedział się w związku z obchodzonym 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Dzień ten został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2019 roku.
Z powodu wykluczenia i prześladowań cierpią w wielu regionach świata nie tylko chrześcijanie, ale przemoc na tle religijnym dotyka także osoby o innych poglądach i przekonaniach. „Jako chrześcijanie nie możemy pozostać obojętni na cierpienie ofiar. Ponieważ te ataki są zawsze atakiem na godność człowieka, która jest podstawą praw człowieka i która dla nas opiera się na przekonaniu, że człowiek jest stworzony na obraz i wizerunek Boga”, podkreślił bp Meier.
Zdaniem biskupa Augsburga, odpowiedzialne za ochronę prawa człowieka do wolności religijnej są przede wszystkim państwa. „Tam, gdzie tak się nie dzieje lub samo państwo atakuje te prawa istnieje groźba dyskryminacji i ostatecznie przemocy, szczególnie wobec mniejszości religijnych”, wskazał hierarcha. Ale religie i wspólnoty wyznaniowe także są zobowiązane do tego, aby zdecydowanie sprzeciwiać się instrumentalizacji ich własnej wiary i dyskryminacji wyznawców innych wyznań. Dlatego ogromne znaczenie dla pokojowego współistnienia ma dialog między religiami. „Tam, gdzie zaczniemy się rozumieć i szanować, możemy usunąć pożywkę dla nienawiści i przemocy”, zaznaczył bp Meier.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.