Obchody 10-lecia pierwszych rekolekcji oazowych w Afryce
25 sierpnia 2024 | 11:13 | ks.sk | Meru Ⓒ Ⓟ
W ośrodku St. Michael w Meru w Kenii odbyły się uroczystości z okazji 10-lecia pierwszych rekolekcji oazowych w Afryce, które przyciągnęły licznych uczestników, głównie z Kenii i Tanzanii. Oprócz uroczystej Eucharystii miało miejsce nabożeństwo, podczas którego trzynaście osób z Kenii i Tanzanii otrzymało błogosławieństwo do posługi animatorów Ruchu Światło-Życie, symbolizowane przez wręczenie krzyży animatorskich.
Podczas Eucharystii, której przewodniczył ks. Francis Gaciata, dyrektor sierocińca Shalom Home w Mitunguu w diecezji Meru, blisko 200 osób dziękowało Bogu za dar rekolekcji oazowych w Afryce. – Jestem niezwykle wdzięczny wszystkim animatorom z Polski za ich posługę i świadectwo życia – mówił główny celebrans. W homilii ks. Sebastian Kreczmański przypomniał, że poprzez formację i rekolekcje oazowe prowadzone w Afryce, wiele osób ponownie odkryło i pogłębiło swoją relację z Jezusem.
Ks. Jan Kobak, w trakcie popołudniowego nabożeństwa ustanowienia animatorów, zaznaczył, że mają teraz szczególne zadanie – ewangelizowanie innych. – Czuję niezwykły spokój. Cieszę się, że cała wspólnota modliła się za nas i błogosławiła nas na nasze przyszłe zadania – mówi Rose Muthamia z Meru, która pierwszy raz uczestniczyła w rekolekcjach w 2014 roku. – Chcę kontynuować swoją formację i pomagać na tej drodze innym – dodaje Juster Gacheri, która również podzieliła się ze wspólnotą trudną historią swojej rodziny, w intencji której podjęła dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
Na uroczystości głos zabrała również Ewa Korbut, która z ramienia Diakonii Misyjnej Ruchu Światło-Życie koordynuje organizację rekolekcji w Kenii i Tanzanii. – Krzyż animatorski to również błogosławieństwo, które towarzyszy każdemu animatorowi w jego posłudze – mówiła.
O początkach rekolekcji oazowych w Afryce opowiedzieli także Przemysław i Magdalena Skibińscy, którzy jako pierwsi animatorzy z Polski prowadzili je w Kenii. – Chcieliśmy posługiwać na misjach, ale nie spodziewaliśmy się, że zostaniemy poproszeni o to, żeby polecieć do Afryki i poprowadzić tam rekolekcje pierwszego stopnia – wspominają.
Pierwsze kontakty Ruchu Światło-Życie z Kenią miały miejsce w 2003 roku, kiedy Edyta i Marcin Malkowie spotkali ks. Francisa Gaciatę, co zaowocowało rozpoczęciem programu adopcji na odległość. W 2006 roku ks. Francis przyjechał do Polski, gdzie zetknął się z Ruchem, co zainspirowało go do szerzenia idei Ruchu w Kenii. Pierwsze rekolekcje oazowe w Kenii odbyły się w 2014 roku, a obecnie Ruch działa w kilku krajach afrykańskich, w tym w Kenii, Tanzanii, Sierra Leone i Rwandzie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.