II Ogólnopolska Pielgrzymka Kół Gospodyń Wiejskich na Jasną Górę
26 sierpnia 2024 | 19:00 | BP @JasnaGóraNews | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Po raz drugi na Jasna Górę przybywa Ogólnopolska Pielgrzymka Kół Gospodyń Wiejskich. Jednoczy ona kobiety i mężczyzn należących do kół w całej Polsce. W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przybywają, by pokłonić się Gospodyni Narodu.
Nauczycielka
– Koła Gospodyń Wiejskich podtrzymują tradycję religijną – powiedziała Elżbieta Łągiewka, współorganizatorka pielgrzymki. Zauważyła też, że Matka Boża przez całe swoje życie uczyła trzech podstawowych rzeczy. – Po pierwsze zaufania. Bogu ufała od samego początku. My także ufamy Matce Bożej, wierzymy, że zawsze będzie nas prowadzić najlepszą z dróg. Drugim, czego uczyła, to bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi. W drugiej tajemnicy różańca „Nawiedzenie świętej Elżbiety” rozważamy Jej dobro. Matka Boża nie musiała wcale, a pierwsze co pomyślała to „trzeba iść pomóc”. Trzecim, czego nas uczy to zawierzenie. Zawierzenie „do końca”, nawet w tych gorszych dniach. Będąc pod krzyżem ufała temu, co Pan Bóg dla Niej planował. A my ufamy dzisiaj temu, co Bóg zaplanował nam – dodała. Podkreśliła również, że Koła Gospodyń Wiejskich podtrzymują tradycję nie tylko świecką, lecz głównie tradycję religijną.
Naród tradycją stoi
– Nie chcemy dopuścić do tego, żeby tradycja zanikała – powiedziała Maria Matusik z Koła Gospodyń Wiejskich w Lubatowej. – Naród tradycją stoi – dodała Danuta Owsiana. Panie zapewniały, że ich celem jest kultywowanie tradycji. Przypomniały też, że korzenie polskości to jest chrześcijaństwo, a wiara jest podstawą. – Matka Boska Częstochowska towarzyszy nam nie od dziś. Nasz naród już kilka razy oddawał się Jej w opiekę i zawsze otrzymywaliśmy od Niej to, co było nam potrzebne. Jeżeli nie będzie tradycji, jeżeli nie będzie tego, z czego wyszliśmy, to naród niestety zginie – powiedziała Danuta.
Mama
– Przychodzimy tutaj jako matki do Najlepszej Matki. Chcemy zabrać od Niej miłość i radość i wypraszać spokój także dla Polski – powiedziała Małgorzata Majkowska z KGW z Celin. Zauważyła także, że młodzi patrząc na gospodynie wiejskie śmiało mogą czerpać nie tylko tradycje, ale także, na wzór minionych pokoleń, umiejętność niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Podkreśliła, że koło, którego jest przewodniczącą zajmuje się właśnie, oprócz kultywowania tradycji w regionie, pomocą osobom starszym.
Inspiratorki
Panie z KGW „Nasz Dęborzyn” w Dęborzynie pochwaliły się swoimi osiągnięciami – przez 12 lat działalności udało im się „przywrócić do łask” modlitwy przy przydrożnych kapliczkach, w które włączają się licznie także dzieci i młodzież. Młode pokolenie angażują też w opiekę nad grobami na cmentarzu. – W Jodłowej mamy Sanktuarium Dzieciątka Jezus. Każdego 25. dnia miesiąca przychodzimy tak, by zjednoczyć się na modlitwie. Co ważne przyjeżdżają tam liczne pielgrzymki, a zwłaszcza tych, którzy napotykają problemy w założeniu rodziny. Wypraszają oni u naszego Dzieciątka łaski potrzebne do poczęcia dziecka – dodała Alicja Liszka.
Międzypokoleniowa szkoła
Gospodynie z KGW „Barczanki” zauważyły, że koła dają możliwość czerpać od starszych pokoleń. W przyszłym roku ich koło będzie świętować dwudziestopięciolecie istnienia. Zrzesza ono jedenaście pań reprezentujących różne pokolenia. Podkreślały, że młodsze członkinie mogą czerpać z wiedzy tych bardziej doświadczonych życiowo. – Uczymy się haftu, szydełkowania, czyli tego, czego nie robimy na co dzień. Wspólnie gotujemy takie potrawy, których młodsze pokolenie już nie pamięta. Nasze dzieci tego już nie znają, dlatego my to kultywujemy. Potrafimy tworzyć z tego, co dała nam ziemia – powiedziała Marta Pedrycz-Szaba.
Radość z pielgrzymowania
– Przyjechałyśmy przede wszystkim, by uczcić dzisiaj Matkę Bożą. W tym szczególnym dniu chcemy prosić Ją o wsparcie – powiedziała Zofia Piasecka z KGW Kumosie w Skrzydlowie. – Robimy to z radością i przyjemnością. To potrzeba serca – dodała Jolanta Knysek. – Jeśli tylko zdrowie pozwoli, to w przyszłym roku zobaczymy się znowu – dodała Zofia. W zeszłym roku, przy okazji pierwszej pielgrzymki, panie z Kół także zapowiadały ponowny przyjazd na „imieniny” Częstochowskiej Pani i słowa dotrzymały.
Uczestniczki i uczestnicy II Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kół Gospodyń Wiejskich modliły się podczas Mszy św., następnie zaprezentowały się podczas występów artystycznych. Pielgrzymkę zakończy ekspozycja rękodzielniczych wyrobów regionalnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.