Uroczystości pogrzebowe gen. dyw. Jana Kazimierza Kruszewskiego
04 września 2024 | 16:38 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W Warszawie w przyszłym tygodniu odbędą się uroczystości pogrzebowe gen. dyw. Jana Kazimierza Kruszewskiego, dowódcy Korpusu Ochrony Pogranicza, uczestnika wojny obronnej 1939 r. 11 września trumna z prochami generała zostanie wystawiona w Kaplicy Katyńskiej Katedry Polowej Wojska Polskiego, a 12 września odprawiona zostanie Msza św., po której odbędzie się pogrzeb na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W uroczystościach spodziewany jest udział Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
W sobotę 31 sierpnia 2024 r. na cmentarzu w Lailly-en-Val odbyła się ekshumacja szczątków gen. dyw. Jana Kruszewskiego, po której odprawiona została Msza św.
11 września o godz. 10 trumna ze szczątkami dowódcy KOP zostanie wprowadzona do Kaplicy Katyńskiej Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, w której będzie można oddać hołd zmarłemu. W Sali Konferencyjnej Ordynariatu Polowego odbędą się prelekcje dla uczniów klas mundurowych oraz harcerzy o generale Janie Kruszewskim.
12 września o godz. 11 odprawiona zostanie Msza św. żałobna, której przewodniczyć będzie biskup polowy Wiesław Lechowicz. Spodziewany jest udział Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Po zakończeniu Eucharystii trumna z prochami gen. Jana Kruszewskiego zostanie złożona na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
***
Jan Kazimierz Kruszewski urodził się w 1888 r. we wsi Aleksandrowo w powiecie ciechanowskim. W latach 1898-1905 uczęszczał do gimnazjum w Płocku, skąd został wyrzucony za udział w strajku. W 1906 r. kontynuował naukę w gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej, które ukończył w 1907 r. Następnie wyjechał do Szwajcarii, gdzie podjął studia na wydziale medycyny Uniwersytetu w Genewie. W 1908 r. przeniósł się na Uniwersytet w Krakowie (także na wydział medyczny). W 1913 r. ponownie udał się na Uniwersytet w Genewie, gdzie wstąpił do Związku Strzeleckiego. W 1914 r. skończył kurs podoficerów. Wstąpił do Legionów Polskich, a następnie do odrodzonego Wojska Polskiego.
Od października 1930 r. do sierpnia 1939 r. był dowódcą Korpusu Ochrony Pogranicza. Był głównym realizatorem koncepcji reorganizacji Korpusu Ochrony Pogranicza, według której miał on zapewnić Polsce osłonę strategiczną od wschodu. W czasie Kampanii Wrześniowej dowodził Grupą Operacyjną własnego imienia, znajdującą się w składzie armii obwodowej „Prusy”. 27 września 1939 r. w miejscowości Piaski dostał się do niemieckiej niewoli, w której przebywał do 1945 r. Po wojnie pozostał na emigracji we Francji, gdzie zmarł 28 marca 1977 r. w Domu Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego w Lailly-en-Val. Pochowano go na miejscowym cmentarzu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.