Bp Pindel na dożynkach: nie zapominajmy, że chleb mamy dzięki wielkiej dobroci Boga
08 września 2024 | 19:39 | rk | Zabrzeg Ⓒ Ⓟ
„Gdy bierzemy do ręki chleb w domu czy gdziekolwiek indziej, nie zapominajmy, że mamy go dzięki wielkiej dobroci Boga” – przypomniał bp Roman Pindel podczas diecezjalno-gminnego święta plonów. Uroczystości dożynkowe odbyły się 8 września br. w Zabrzegu, w gminie Czechowice-Dziedzice. Biskup w swej homilii wskazał, że celem dożynek jest dziękczynienie Bogu za plony i Jego nieustanną opiekę, a Msza św., podczas której następuje przemienienie chleba w Ciało Chrystusa, to najdoskonalszy sposób wyrażenia takiej wdzięczności.
W homilii biskup podzielił się m.in. refleksją nad wyzwaniami współczesnego rolnictwa i jego zmieniającymi się realiami. Zwrócił uwagę, jak obecnie rolnictwo ewoluuje, a określenie „święto rolników” zdaje się nie obejmować wszystkich, którzy biorą udział w procesie produkcji żywności.
Biskup poruszył też problemy globalizacji i ekonomicznych wyzwań, z jakimi mierzą się producenci żywności, takimi, jak import tańszych produktów, który może zniszczyć lokalną produkcję, oraz dysproporcje w zyskach rolników i sprzedawców detalicznych.
„Gdzie indziej tkwią problemy w dzisiejszej produkcji rolnej, hodowli, sadownictwie czy przetwórstwie. Jesteśmy świadkami komasacji ogromnych już gospodarstw, wszędzie dominuje automatyzacja i wciąż przekonujemy się o globalnej gospodarce, w której import żywności może lokalną produkcję uzupełnić w razie kryzysu czy klęsk żywiołowych, ale też zniszczyć” – zauważył.
Duchowny przyznał, że dożynki często pokazują przeszłość, podczas gdy współczesne rolnictwo charakteryzuje się automatyzacją, globalizacją oraz koncentracją ogromnych gospodarstw. Jego zdaniem, ten kontrast między tradycją a nowoczesnością ukazuje potrzebę aktualizacji podejścia do świętowania dożynek, które powinny odzwierciedlać realne wyzwania współczesnych producentów rolnych. Jednocześnie podkreślił, że mimo tych zmian religijne elementy dożynek – takie jak Msza św., modlitwa, czytanie Pisma Świętego i poświęcenie wieńców – pozostają ponadczasowe i ważne.
„Niemal wszystkie teksty okazują się ponadczasowe, jak choćby czytany dziś tekst z Księgi Powtórzonego Prawa. To ciekawe pismo stanowi przepracowanie dawnych opowiadań Izraela, aby stanowiły wciąż aktualne wezwania dla zadomowionych i trzymających się ziemi obiecanej i danej Izraelitom przez Boga. Wcześniej posiadali działki podobnej powierzchni, teraz są gospodarze bogaci i ubodzy, ale i tacy, którzy zmuszeni są sprzedać dziecko, by przeżyć z resztą rodziny” – stwierdził.
Biskup powtórzył, że głównym celem dożynek jest dziękczynienie Bogu za plony i Jego nieustanną opiekę. „W całej Eucharystii też w sposób najdoskonalszy dziękujemy za wszystko Bogu. Nie można w lepszy i bardziej jeszcze godny sposób dziękować Bogu jak wtedy, gdy Ojcu ofiaruje się Ciało i Krew Jezusa Chrystusa, a w sercu wypowiada dziękczynienie za zbawienie w Nim oraz za nieustanną opiekę i troskę” – dodał.
Zaznaczył, że modlitwa podczas dożynek ma przypominać ludziom, aby nie zapominali o Bożej dobroci, nawet gdy sami odnoszą sukcesy dzięki swojej pracowitości, zaradności czy sprzyjającym okolicznościom. Zaapelował, aby nie odsuwać Boga na drugi plan w obliczu sukcesów i dobrobytu. Wskazał, jak ważna jest duchowa pokora i wdzięczność, szczególnie w czasach, gdy ludzie mogą myśleć, że wszystko osiągnęli sami, bez potrzeby Bożej pomocy.
„Gdy bierzemy do ręki chleb, w domu czy gdziekolwiek indziej, nie zapominajmy, że mamy go dzięki wielkiej dobroci Boga. Gdy dobrze nam się powodzi i przychodzi pokusa, by myśleć, że sprawiły to nasza zaradność, pracowitość, spryt albo sprzyjający los, niech odejdą takie myśli, a my zwróćmy się z wdzięcznością do Boga. On to dał ten świat człowiekowi, by korzystał z owoców ziemi i swojej pracy. On także wciąż błogosławi pracy rolnika, hodowcy, przetwórcy oraz temu, który zbiera owoc pracy pszczelego roju, ale i każdemu, który w jakikolwiek sposób wytwarza różnego rodzaje produkty żywnościowe” – zakończył.
Słowa podziękowania wypowiedział proboszcz parafii w Zabrzegu ks. Krzysztof Szopa. Duchowny podkreślił, że wdzięczność jest potrzebą ludzkiego serca. Duszpasterz rolników diecezji bielsko-żywieckiej i dziekan dekanatu istebniańskiego ks. Tadeusz Pietrzyk przypomniał Psalm 118, który wyraża wdzięczność wobec Bożej Opatrzności, a jednocześnie akcentuje radość z obecności Boga.
Po południu rozpoczęła się artystyczna część dożynek.
Obiekt sportowy na którym odbyły się dożynki nosi imię zmarłego w 2006 roku Henryka Puzonia. Patron stadionu był propagatorem sportu w Zabrzegu i inicjatorem rozgrywanych na tym obiekcie od 2004 roku corocznych zawodów lekkoatletyczne dla służby liturgicznej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.