Paryż – Trybunał Obrachunkowy krytycznie o zarządzaniu francuskim majątkiem w Rzymie
13 września 2024 | 17:10 | st | Rzym Ⓒ Ⓟ
Nieprzejrzystość w zarządzaniu, niechlujstwo, zaniedbania, brak profesjonalizmu, defraudacje, zamęt zarzuca liczący 107 stron raport paryskiego Trybunału Obrachunkowego analizujący działalność fundacji Pobożnych Placówek Francji w Rzymie i Loreto (Pieux Établissements de la France à Rome et Lorette). Trybunał Obrachunkowy odpowiada za kontrolę rachunków publicznych i sprawdzanie właściwości wykorzystania środków publicznych. Natomiast wspomniana fundacja jest zarządzaną przez Francję za pośrednictwem jej ambasady przy Stolicy Apostolskiej, a posiadany przez nią majątek jest przedmiotem dwustronnych umów międzynarodowych między Francją a Stolicą Apostolską.
Kompleksy artystyczne objęte analizą i zarządzane przez wielowiekową i pobożną francuską fundację to między innymi kościół San Luigi dei Francesi, kompleks Trinità dei Monti, Sant’Ivo dei Bretoni w Campo Marzio, San Claudio dei Borgognoni przy via del Pozzetto i San Nicola di Lorrain, ze wszystkim, co zachowało się w środku, począwszy od słynnych dzieł Caravaggia, które obecnie są praktycznie niewidoczne w San Luigi z powodu trwających prac, a także kaplic bocznych zasłoniętych plandekami i rusztowaniami. W związku z jubileuszem postanowiono przerobić instalację elektryczną, która była bardzo stara i potencjalnie niebezpieczna.
Ale w raporcie Francja rości sobie również prawo własności do Schodów Hiszpańskich, zabytku, który wymaga lepszego zdefiniowania z regulacyjnego punktu widzenia. „Schody”, jak czytamy w raporcie, „zostały zbudowane z funduszy francuskich na początku XVIII wieku, a następnie utrzymywane przez dziesięciolecia przez Pieux Établissements, ale także, kilkakrotnie w ostatnich latach, przez gminę Rzym lub poprzez sponsorów. Potwierdzenie statusu prawnego Schodów Hiszpańskich byłoby konieczne w celu wyjaśnienia obowiązków w zakresie konserwacji i renowacji”.
Sędziowie, którzy przeanalizowali wszystkie prace Pieux Établissements Francji w Rzymie, uważają, że do dziś to znaczące dziedzictwo wymknęło się spod jakiejkolwiek kontroli, pomimo doniesień, które docierały do Paryża w przeszłości.
Na przestrzeni wieków majątek fundacji został wzbogacone przez zapisy i darowizny, z których niektóre sięgają średniowiecza, w tym kilkanaście pałaców w centrum miasta i 180 wynajmowanych nieruchomości, z których dochód pozwala na kosztowne utrzymanie kościołów. Kontrolę nad wszystkim sprawuje francuska ambasada przy Stolicy Apostolskiej, za pośrednictwem administratora (duchownego) i skarbnika (świeckiego). Według sędziów, właśnie to zarządzanie nie działa, ponieważ ambasadorzy przebywają w Rzymie tylko przez cztery lata, podczas gdy skarbnicy są na stałe.
Na 107 stronach raportu znajdują się również doniesienia o dawnych sporach z personelem i wyraźnych trudnościach sędziów w znalezieniu informacji z powodu „upartego milczenia” ze strony starych administratorów, którzy od tego czasu zostali zmienieni. Następnie Trybunał potępia nagromadzone defraudacje, brak profesjonalizmu, niepokojące problemy z bezpieczeństwem i procedury przetargowe, które są nieprzejrzyste do tego stopnia, że spowodowały (w przeszłości) zawyżone rachunki. Następnie pojawia się fragment dotyczący istnienia funduszy, które zostały zdeponowane w Instytucie Dzieł Religijnych. Kiedy konto zostało zamknięte w 2018 r., pozostało na nim 2,3 mln euro.
Paryski Trybunał sugeruje jak najszybsze przekształcenie Pieux Établissements w instytucję publiczną poprzez całkowitą zmianę zasad kompleksu przy Trinità dei Monti, zajmowanego obecnie przez Wspólnotę Emmanuel, na mocy starej umowy między Karolem X a Leonem XII z 1828 roku. Na tym terenie znajdują się również dwie szkoły publiczne.
W nocie Pieux Établissements wskazały, że relacje, które zostały nawiązane z sędziami zostały rozwinięte w duchu współpracy. „Stare niedociągnięcia opisane w raporcie zostały usunięte. Ponadto przetargi odbywają się zgodnie z zasadami, czynsze są określane na warunkach rynkowych, a pełna inwentaryzacja jest przeprowadzana za pomocą oprogramowania”.
We Włoszech szczególną burzę wywołały aspiracje Francji do własności Schód Hiszpańskich. W 1660 roku, dzięki zapisowi Francuza Stephane’a Gueffiera, pierwsze plany zostały sporządzone przez wielu architektów, w tym jeden przypisywany pracowni Gian Lorenzo Berniniego. To właśnie wtedy rozgorzał długotrwały spór między Państwem Kościelnym a koroną francuską o własność tego obszaru, który nigdy nie został całkowicie rozstrzygnięty.
Wśród najgorętszych reakcji znalazła się ironiczna wypowiedź wiceprzewodniczącego Parlamentu, Fabio Rampellego: „Francuski Trybunał Obrachunkowy przeprowadził rekonesans nieruchomości należących do państwa francuskiego w Rzymie. Na liście znalazła się również Trinità dei Monti, a Trybunał twierdzi, że Francja jest właścicielem. To wywołuje śmiech. Cóż, wyślemy ekspertów do Luwru, aby przeprowadzili aktualny rekonesans majątku skradzionego Włochom na przestrzeni dziejów”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.