Św. Maksymilian Kolbe bohaterem V Festiwalu Świętych i Błogosławionych „Ecce Homo”
14 września 2024 | 13:40 | ek | Nowe Skalmierzyce Ⓒ Ⓟ
W parafii Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach rozpoczął się V Festiwal Świętych i Błogosławionych „Ecce Homo”, którego bohaterem jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Wydarzeniu towarzyszą prelekcje, warsztaty drukarskie, spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży, wystawy i koncerty. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Zanussim, reżyserem filmu „Życie za życie. Maksymilian Kolbe”. Wydarzeniu błogosławieństwa udzielił abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Festiwal rozpoczęły warsztaty drukarskie i spotkania edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Przed Eucharystią prelekcję nt. pobytu o. Kolbe w obozie jenieckim w Ostrzeszowie wygłosił ks. kan. Paweł Maliński, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Ostrzeszowie.
Na początku Mszy św. sprawowanej przez biskupa kaliskiego Damiana Bryla do kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy o. Piotr Szczepański OFMConv, gwardian klasztoru w Niepokalanowie wprowadził relikwie św. Maksymiliana Kolbe.
W homilii biskup kaliski krótko przypomniał życiorys o. Maksymiliana Kolbego, który urodził się 8 stycznia 1894 r. w Zduńskiej Woli, a zmarł 14 sierpnia 1941 r. w niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. – To polski franciszkanin konwentualny, prezbiter, gwardian, misjonarz, męczennik, święty Kościoła katolickiego. Założyciel organizacji ,,Rycerstwo Niepokalanej”, miesięcznika ,,Rycerz Niepokalanej” i Radia Niepokalanów oraz najliczniejszego klasztoru na świecie w Niepokalanowie, gdzie w 1939 roku było 762 zakonników. Pierwszy polski męczennik okresu II wojny światowej wyniesiony na ołtarze podczas beatyfikacji jako wyznawca w 1971 roku, a następnie kanonizacji jako męczennik w 1982 roku – mówił kaznodzieja.
Akrobacje górskiego rowerzysty za ołtarzem. Proboszcz chciał podkreślić treść kazania [WIDEO]
Zacytował słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas kanonizacji o. Kolbego. –„ Ten dzisiejszy święty wyszedł z samego centrum poniżenia człowieka przez człowieka, podeptania jego godności, okrucieństwa i eksterminacji. Ten święty woła więc całą syntezą swojego męczeństwa o konsekwentne poszanowanie praw człowieka, a także praw narodu, bo przecież był synem narodu, którego prawa straszliwie pogwałcono” – cytował celebrans.
Przytoczył też świadectwo Michała Micherdzińskiego, naocznego świadka o ostatnich chwilach życia o. Maksymiliana.
Wskazał, że kard. Stefan Wyszyński po beatyfikacji stwierdził, że o. Kolbe stał się patronem wszystkich, co pełnią służbę społeczną, publiczną, kapłańską i żołnierską. –„Kapłan – więzień za prawa Boże na ziemi ojczystej poucza, że są takie sytuacje, gdy lepiej jest iść z Chrystusem na śmierć i do więzienia, aniżeli umierać w haniebnie zabezpieczonej własnej wolności. Mógł był ojciec Kolbe doczekać się wolności, ale za cenę śmierci biednego żołnierza. Uważał, że taką drogą zdobyta wolność za osobiste bezpieczeństwo nie są godne prawdziwego Rycerza Chrystusowego” – cytował Prymasa Polski.
Akcentował, że święci są po to, aby za nami orędować, ale także być dla nas ważnym odniesieniem. – Niech św. Maksymilian i jego życie, szczególnie jego ostatnie dni poruszą nas, byśmy chcieli mocno i jednoznacznie żyć Chrystusową Ewangelią jak nasz patron – zaznaczył bp Bryl.
Podczas festiwalu organizatorzy wręczyli statuetki „Ecce Homo – Oto człowiek” osobom, które od początku są zaangażowane w wydarzenie. Takie wyróżnienia otrzymali Andrzej Rogowski i Zbigniew Nowacki.
Wydarzeniu udzielili błogosławieństwa abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, którzy przesłali listy na ręce ks. kan. Zbigniewa Króczyńskiego, proboszcza parafii Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach.
Wieczorem reżyser Krzysztof Zanussi podzielił się refleksją nt. filmu „Życie za życie. Maksymilian Kolbe”. Po spotkaniu odbyła się projekcja tego filmu.
Na sobotę zaplanowano warsztaty kaligrafii japońskiej z udziałem dra Maho Ikushima, wykładowcy japonistyki UAM w Poznaniu i „Spotkanie z historią” – otwarte warsztaty KALANDER Czerpalnia Papieru prowadzone przez Katarzynę Bakalarczyk z Gliwic. Prelekcję nt. „Życie św. Maksymiliana Kolbe” wygłosi franciszkanin o. dr Krzysztof Maria Flis, redaktor naczelny „Rycerza Niepokalanej”. O godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem o. Waldemara Ułanowicza OFMConv. Festiwal zakończy koncert Konin Gospel Choir pod dyrekcją Beaty Stanisławskiej-Zielak.
Podczas festiwalu funkcjonuje kawiarenka artystyczna przybliżająca kulturę japońską w nawiązaniu do pobytu św. Maksymiliana Kolbe w „Kraju Kwitnącej Wiśni”.
Pomysłodawcą zorganizowania Festiwalu Świętych i Błogosławionych jest Maria Bednarczyk-Antczak, która w rozmowie z KAI przypomniała, że bohaterem pierwszej edycji festiwalu w 2019 r. był św. Brat Albert, drugiej – bł. Edmund Bojanowski, trzeciej – bł. Matka Elżbieta Róża Czacka, a czwartej – św. Rafał Kalinowski.
Tegorocznego świętego wybrał ks. kan. Zbigniew Króczyński. – Św. Maksymilian Kolbe towarzyszył mi duchowo w czasie mojego pobytu w seminarium poznańskim, gdzie przygotowywałem się do kapłaństwa. Byłem tą postacią zafascynowany i za jego wstawiennictwem prosiłem Niepokalaną o pomoc. Pomyślałem sobie, że spłacę dług wdzięczności o. Maksymilianowi za to, że mnie tak pięknie prowadził przez te lata seminaryjnych studiów – powiedział proboszcz parafii Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach.
Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem „Święty na trudne czasy”. – W dzisiejszych czasach szatan przestał się ukrywać, chodzi ulicami naszych wiosek i miast głosząc hasła niezgodne z Ewangelią Jezusa Chrystusa. Zapomnieliśmy o tym jak bardzo diabeł boi się Niepokalanej, boi się tych świętych, którzy głosili kult Niepokalanej. Św. Maksymilian Kolbe jest dla nas pięknym przykładem i uważam, że w tych dzisiejszych trudnych czasach dla Kościoła i wiary musimy przywoływać świętych, których szatan boi się najbardziej – stwierdził ks. Króczyński.
– Św. o. Kolbe należał do ludzi, którzy potrafili skupiać innych wokół dobra. Myślę, że tego dobra w tych trudnych czasach nam brakuje, dlatego cieszę się, że dzięki o. Maksymilianowi ludzie będą mogli poznać drogę do dobra – dodała Maria Bednarczyk-Antczak.
Założenia festiwalowe realizowane poprzez wykorzystanie wszelkich dziedzin sztuki, nauki i techniki, umożliwiają podniesienie poziomu wiedzy o życiu bohaterów festiwalu w sposób atrakcyjny i przystępny dla wszystkich grup wiekowych. Projekt adresowany jest do szerokiego grona odbiorców: dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
Organizatorem festiwalu jest parafia Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach z proboszczem ks. kan. Zbigniewem Króczyńskim. Patronat nad wydarzeniem objęli biskup kaliski Damian Bryl i burmistrz gminy i miasta Nowe Skalmierzyce Jerzy Łukasz Walczak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.