Warszawa – trzeci dzień 149. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych
19 września 2024 | 13:22 | mos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
19 września br. zakończył się trzeci – ostatni – dzień 149. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, którego tematem były „Wyzwania dla życia konsekrowanego we współczesnym świecie”. Siostrom przedstawiono szczegółowe informacje o ochronie danych osobowych, zachęcono do promowania dzieł zgromadzeń w mediach, a także wyjaśniono wątpliwości wokół Funduszu Kościelnego.
Ostatni dzień zebrania rozpoczął się Mszą św. w Parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny, którą poprowadził ks. bp Marek Marczak, Sekretarz Generalny KEP. Po Mszy Świętej zapowiedział omówienie aktualnych spraw Kościoła w Polsce.
Podczas spotkania głos zabrał Kościelny Inspektor Ochrony Danych, ks. prof. Piotr Kroczek. – Przy okazji kolejnego spotkania sióstr przełożonych Zgromadzeń Żeńskich w Polsce mówił siostrom o różnych kwestiach związanych z ochroną danych osób, które pracują w rozmaitych dziełach i prowadzą zgromadzenia zakonne – wyjaśniał KAI, ks. bp Marek Marczak.
Swoje wystąpienie miał także rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak. – Zachęcał siostry, aby kwestie związane z ich dziełami były obecne w mediach, żeby społeczeństwo było świadome, jak wiele dobra dzieje się przez ludzi, tworzących Kościół – relacjonował biskup. – Myślę, że dzieła zakonne są obecne w mediach, choć może to być niedoceniane. Osoby zajmujące się informacją o dziełach Kościoła powinny być kompetentne i dobrze przygotowane – zauważył duchowny.
Przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, s. Ewa Kaczmarek MChr mówiła siostrom nt. Funduszu Kościelnego i okolicznościach jego powstania, genezie oraz celach, zwracając uwagę, że informacje te nie są tak powszechne. – Chciałam wyjaśnić te wszystkie fake newsy. Często słyszę w mediach, że państwo rozliczyło się z Kościołem. Tymczasem każde zgromadzenie wie, ile ziemi oddano, a ile zabrano. Przekazałam siostrom, jak wyglądała realizacja ustawy o przejęciu dóbr martwej ręki, ustawy niesprawiedliwej. To była grabież majątku zakonnego. Tam, gdzie pozostawiono 5 ha ziemi dla domu zakonnego, bardzo często to były nieużytki i bagna, a zabierano ogrody i sady – mówiła KAI s. Ewa Kaczmarek.
– Mówienie, że Fundusz idzie na ubezpieczenia sióstr w 80-90% jest nieprawdziwe. Obliczyłam to wszystko i przedstawiłam siostrom. Fundusz kościelny planowany jest na ok. 275 mln, ale z tego funduszu siostry klauzurowe i czynne otrzymują na ubezpieczenia społeczne 45 mln. Na prawie 16 tys. sióstr czynnych tylko 3200 korzysta z dopłat funduszu, więc w większości siostry utrzymują się z pracy rąk własnych – wskazała.
Koalicja rządząca zapowiada likwidację Funduszu Kościelnego. – To duża niesprawiedliwość wobec sióstr i zgromadzeń zakonnych – stwierdziła siostra.
Z kolei s. Angelika Mrówka ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej opowiedziała o Kongresie Młodych Osób Konsekrowanych, który odbędzie się we wrześniu 2025 r. – IV Kongres pokazał, jak ważne to było spotkanie. Doświadczyliśmy mocy wspólnoty, że nasze życie i konsekracja ma sens, że jest to ważne w świecie, nie tylko dla nas, ale także dla wszystkich, wśród których żyjemy – mówiła KAI, s. Angelika.
Na zakończenie zebrania przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych (KWPŻZZ) zaprosiła siostry do Lublina na sympozjum organizowane przy współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, 3 października. – Tematem będzie akcja X-2, bardzo mało znana w Polsce. W tym roku obchodzimy 70 rocznicę wywiezienia sióstr, likwidacji 342 domów zakonnych. Ok. 1500 sióstr, 3 sierpnia 1954 r. zostało zwiezionych do siedmiu obozów pracy. Siostry nie miały możliwości komunikowania się z nikim. To piękne bohaterskie postawy sióstr i wielka niesprawiedliwość i nieprawość rządu. Będą też siostry z Czech – zapowiedziała w rozmowie z KAI, s. Ewa Kaczmarek Mchr.
Kolejne, już wiosenne zebranie plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, planowane jest na maj 2025 r.
Konferencja skupia aktualnie 158 przełożonych wyższych, tj. przełożonych generalnych i prowincjalnych oraz delegatki zgromadzeń zagranicznych mających w Polsce swoje delegatury.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.