Debata o początku i końcu życia. 21 września w Warszawie
20 września 2024 | 15:33 | tom | Warszawa Ⓒ Ⓟ
O tym, czym jest początek życia, a czym jest jego koniec będą rozprawiać uczestnicy debaty, która odbędzie się w sobotę 21 września o 12.30 na Uniwersytecie Warszawskim w ramach Dnia Nauki. Stanowiska i argumenty w tej sprawie skonfrontują prof. Ewa Bartnik (biolog), dr Tomasz Herbich (filozof, teolog, politolog) i mgr Jakub Zawiła-Niedźwiecki (filozof-bioetyk).
– Temat początku i końca życia rodzi niezwykle ważne i zarazem trudne pytania – podkreśla prof. Bogdan Dziobkowski z Wydziału Filozofii UW, który poprowadzi sobotnią debatę. – Czy możemy niejako „pod mikroskopem” zobaczyć, kiedy zaczyna się życie, czy też jest to kwestia ustanowienia, decyzji? Czy życie jest czymś, czym możemy sami dysponować. Czy o końcu naszego życia może decydować społeczeństwo lub politycy? Czy ludzkie istotnie różni się od życia zwierząt? To tylko początek całej serii pytań, nad którymi warto poważnie się pochylać – wyjaśnia filozof. – Zobaczymy, jak różnie można podejść do tych pytań – dodaje.
Każdy z prelegentów reprezentuje inny obszar badawczy. Prof. Ewa Bartnik jest wybitnym biologiem i popularyzatorem nauki, wieloletnim pracownikiem Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW, członkinią wielu prestiżowych gremiów krajowych i międzynarodowych, m.in. Międzynarodowego Komitetu Bioetycznego UNESCO, a także ekspertką WHO w zakresie genomu ludzkiego (Developing Global Standards for Governance and Oversight of Human Genome Editing) i ekspertką ds. nauk przyrodniczych programu PISA przy OECD.
Dr Tomasz Herbich jest wykładowcą na Wydziale Filozofii UW, specjalizującym się w historii filozofii polskiej i rosyjskiej, filozofii polityki, filozofii religii oraz w teologii biblijnej, a także redaktorem naczelnym „Rocznika Historii Filozofii Polskiej”, członkiem redakcji „Teologii Politycznej” i zastępcą redaktora naczelnego „Teologii Politycznej Co Tydzień”.
Akrobacje górskiego rowerzysty za ołtarzem. Proboszcz chciał podkreślić treść kazania [WIDEO]
Mgr Jakub Zawiła-Niedźwiecki pracuje jako asystent w Zakładzie Etyki Wydziału Filozofii UW, gdzie przygotowuje rozprawę doktorską, jest też sekretarzem redakcji czasopisma „Etyka”; zajmuje się etyką stosowaną, etyką kliniczną, neuroetyką i pseudo-nauką w medycynie.
W ramach debaty każdy z prelegentów będzie odpowiadał na zadane przez prowadzącego pytania, formułując swoje stanowisko oraz przedstawiając argumentację, a także odnosił się do argumentów współuczestników. Organizatorzy przewidują również możliwość zadania pytań przez publiczność.
Debata organizowana jest przez Wydział Filozofii UW w ramach obchodów Dnia Nauki, będących częścią Festiwalu Nauki. Odbędzie się ona w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej (Krakowskie Przedmieście 26/28) w godz. 12.30-14.00. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych, niezależnie od wieku. Debata będzie transmitowana oraz nagrywana.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.