Obchody 80. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Józefa Stanka SAC
20 września 2024 | 16:21 | ipn.gov.pl | Warszawa Ⓒ Ⓟ
23 września br. przypada 80. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Józefa Stanka SAC. W tym dniu w kościele św. Wincentego Palottiego w Warszawie sprawowana będzie Msza św. Odbędzie się też koncert patriotyczny a wcześniej, w miejscu stracenia kapłana na warszawskim Czerniakowie złożone zostaną kwiaty przed jego pomnikiem.
Uroczystości rocznicowe organizowane są przez Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Historyczny Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego oraz Parafię Świętego Wincentego Pallotiego w Warszawie.
Ks. Józef Stanek urodził się 3 grudnia 1916 roku w Łapszach Niżnych na Spiszu. Po śmierci rodziców trafił do pallotyńskiego gimnazjum w Wadowicach, a następnie wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów), gdzie przyjął święcenia kapłańskie w 1941 roku. Podczas II wojny światowej zaangażował się w pomoc dla ludności cywilnej oraz działalność konspiracyjną w Warszawie.
W sierpniu 1944 roku, w czasie Powstania Warszawskiego, pełnił posługę jako kapelan zgrupowania „Kryska” pod pseudonimem „Rudy”. Był niezwykle oddany powstańcom, udzielając sakramentów, wspierając duchowo i organizując pomoc medyczną. Pod koniec walk na Czerniakowie zrezygnował z możliwości przeprawy pontonowej na drugi brzeg Wisły, oddając swoje miejsce ciężko rannemu powstańcowi Wojciechowi Zabłockiemu, pozostając do końca z walczącymi. 23 września 1944 roku został schwytany przez Niemców, torturowany, a następnie publicznie powieszony na własnej stule.
Jego heroiczna postawa stała się symbolem poświęcenia i odwagi kapelanów wojennych. W 1999 roku ks. Józef Stanek został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II jako jeden ze 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej. Jego pamięć jest wciąż żywa jako przykład patriotyzmu i wierności ideałom chrześcijańskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.