Caritas Archidiecezji Wrocławskiej nieustannie angażuje się w pomoc powodzianom
21 września 2024 | 13:31 | Caritas Archidiecezji Wrocławskiej | Wrocław Ⓒ Ⓟ
Caritas Archidiecezji Wrocławskiej nieustannie angażuje się w pomoc dla poszkodowanych przez powódź w regionie. W Łosiowie jest świetlica, gdzie chronią się mieszkańcy zalanych domów, działa tam kuchnia polowa, zapewniając posiłki. Udało się tam stworzyć podstawowe warunki do przetrwania, jednak wciąż brakuje sprzętu, takiego jak osuszacze, myjki ciśnieniowe. Niestety, pojawiają się także problemy związane z grupami szabrowników.
W Lewinie Brzeskim, gdzie woda powoli opada i jest przepompowywana, burmistrz przewiduje, że za dwa dni będzie można poruszać się po całym mieście. Zachęca on mieszkańców do zachowania spokoju i solidarności, apelując o cierpliwość w otrzymywaniu pomocy. Wojsko i służby pracują nad oczyszczeniem miasta, w wioskach zostaną wystawione kontenery na odpady.
Na miejscu w Lewinie Brzeskim jest również ks. Krzysztof Dudojć, który nie tylko podtrzymuje mieszkańców na duchu, ale sam aktywnie działa, pomagając w pracach. Woda przesiąkła przez wały i otoczyła kościół, utrudniając dostęp do świątyni.
Zakup sprzętu i wsparcie finansowe
Caritas Archidiecezji Wrocławskiej dokonała zakupu 5 osuszaczy, które już dotarły do powodzian. Kolejnych 20 zostało zamówionych, a ich łączna wartość to ponad 40 000 zł. Do tego 30 myjek ciśnieniowych i 10 agregatów prądotwórczych. Zakupiono także 40 par kaloszy (4000 zł) oraz 10 sztuk woderów wędkarskich (2200 zł). Dodatkowo Caritas Archidiecezji Wrocławskiej złożyła zamówienia do Caritas Polska na osuszacze, myjki ciśnieniowe, agregaty prądotwórcze oraz inny sprzęt potrzebny do usuwania skutków powodzi.
W ramach zbiórki prowadzonej od poniedziałku, na konto Caritas wpłynęło już ponad 100 000 zł. Te fundusze będą kluczowe w fazie wsparcia przy remontach zniszczonych domów.
Etapy pomocy Caritas
Caritas Archidiecezji Wrocławskiej podzieliła pomoc na trzy kluczowe etapy:
1. Zabezpieczenie podstawowych potrzeb: dostarczenie żywności, wody i odzienia – ten etap powoli się kończy.
2. Dostarczenie sprzętu do prac porządkowych: osuszacze, kalosze, łopaty, miotły, rękawice, wiadra, środki chemiczne oraz pomoc w sprzątaniu.
3. Wsparcie przy remontach: zakup drzwi, okien, farb, paneli itp. W tej fazie konieczne będzie także pozyskanie mieszkań tymczasowych, np. kontenerowych, dla tych, którzy nie zdążą odbudować domów przed zimą.
Apele o wsparcie i współpracę
W skali kraju, pomoc Caritas Polska i diecezjalnych oddziałów Caritas dla poszkodowanych w diecezjach Świdnickiej, Legnickiej, Opolskiej oraz Bielsko-Bialskiej wyniosła już ponad 1,5 miliona złotych. Caritas Polska pozyskała także 5 milionów złotych w ramach zbiórki na pomoc powodzianom.
Caritas Archidiecezji Wrocławskiej zachęca do dalszego wsparcia działań. Potrzebna jest pomoc finansowa, sprzętowa i wolontaryjna – każda forma wsparcia ma ogromne znaczenie.
W związku z tragicznie dramatyczną powodzią, która dotknęła południowo-zachodnią część Polski, Caritas Archidiecezji Wrocławskiej zwraca się z gorącym apelem o wsparcie finansowe dla poszkodowanych.
Środki trafią do osób na terenach dotkniętych powodzią i będą mogły być wydane na pilne potrzeby oraz odbudowę po zniszczeniach, przed zimą.
Wpłat można dokonywać na stronie internetowej:
http://wroclaw.caritas.pl/przekaz-darowizne/
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.