Koncert „Kaszubskie Madonny” – poezja i pieśń ku czci Maryi
25 września 2024 | 15:34 | dg | Wejherowo Ⓒ Ⓟ
„Kaszubskie Madonny” – w hołdzie Maryi w pieśni i poezji. Pod tym hasłem odbędzie się LXXX koncert z cyklu „Spotkania z muzyką Kaszub” w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie w piątek 27 września 2024 r. o godz. 18.00. – W pieśniach wykorzystałem nowoczesny język muzyczny i niespotykane dotąd w muzyce kaszubskiej techniki kompozytorskie. Napięcia w utworach zbudowałem na silnych kontrastach, które mogą obrazować „morską” dialektykę przypływu i odpływu – mówi KAI Michał Sołtysik, kompozytor.
Jak wskazują organizatorzy, jedną z najważniejszych cech religijności Kaszubów jest pielęgnowany od stuleci kult Matki Bożej, obecny w nabożeństwach majowych odprawianych przy okolicznych kapliczkach, w modlitwach różańcowych, peregrynacjach do sanktuariów maryjnych Pomorza. Kult ten zaznaczył się również w twórczości wielu poetów i kompozytorów związanych z regionem. We wrześniowym koncercie zabrzmią wybrane kompozycje Witosławy Frankowskiej, ks. Franciszka Gruczy, ks. Edwarda Hinza, s. Zofii Jasnoty, Mariana Selina, Jana Trepczyka, Stanisława Wickiego i Adolfa Wiktorskiego, przeplatane wierszami Bolesława Faca, Henryka Hewelta, Stanisława Jankego, Henryka Józefczyka, Wacława Pomorskiego i ks. Jana Walkusza.
Obok prezentacji utworów dobrze już okrzepłych w regionalnej tradycji wykonawczej, podczas koncertu odbędzie się premierowe wykonanie cyklu współczesnych pieśni pt. Madonny kaszubskie na baryton i fortepian. Cykl ten powstał do słów Tomasza Fopkego w języku kaszubskim, a jego twórcą jest Michał Sołtysik, wielokrotny laureat konkursów kompozytorskich o tematyce kaszubskiej.
– W pieśniach wykorzystałem nowoczesny język muzyczny i niespotykane dotąd w muzyce kaszubskiej techniki kompozytorskie. Napięcia w utworach zbudowałem na silnych kontrastach, które mogą obrazować „morską” dialektykę przypływu i odpływu. Stanowią one dźwiękowy wizerunek drogi człowieka w dwóch egzystencjalnych wymiarach: pierwszy to wewnętrzna ścieżka poszukującego wędrowca symbolizująca osobistą, indywidualną duchowość, a drugi to uczestnictwo w zewnętrznym kulcie – oficjalnym, społecznym, a jednocześnie lokalnym. Wszystkie utwory, z wyjątkiem jednego, dotyczą bowiem konkretnych miejsc maryjnych na Kaszubach, które pomorscy słuchacze będą mogli bez trudu rozpoznać – mówi KAI Michał Sołtysik, kompozytor.
Wykonawcami koncertu będą w większości pedagodzy Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz jedna absolwentka tej uczelni: Aleksandra Kucharska-Szefler – sopran, Robert Kaczorowski – baryton, Agnieszka Waśniewska – obój, Marta Kur – fortepian, Witosława Frankowska – fortepian, słowo o muzyce.
Wydarzenie odbędzie się w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2a. Wstęp wolny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.