Msza św. w 150-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej
28 września 2024 | 15:50 | rk | Kęty Ⓒ Ⓟ
„Jezus staje na straży tego, czego nigdy nie wolno zlekceważyć, czego nie można nie wziąć do serca, co nie może istnieć wobec człowieka w jakimkolwiek dystansie” – powiedział do strażaków w Kętach bp Piotr Greger. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej sprawował 28 września br. Mszę św. w kęckim sanktuarium MB Pocieszenia, która rozpoczęła sobotnie uroczystości 150-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach. Duchowny przypomniał, że straż pożarna oraz wszystkie inne służby są ze swojej natury miejscem, gdzie człowiek pochyla się nad bliźnim w duchu ewangelicznej i bezinteresownej miłości.
Duchowny wyraził wdzięczność za ich gotowość do niesienia pomocy innym, często kosztem własnego zdrowia i życia. Zaznaczył, że służba strażaków może być porównana do ewangelicznej miłości bliźniego, która jest bezinteresowna i pełna poświęcenia.
W Eucharystii udział wzięli m.in. przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych, z wojewodą małopolskim Krzysztofem Janem Klęczarem i Iwoną Gibas z zarządu województwa małopolskiego, reprezentanci różnych służb mundurowych, w tym poczty sztandarowe OSP z regionu.
Ochotnicza Straż Pożarna w Kętach w 1874 roku została włączona do Krajowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Galicji i Lodomerii. Był to początek formalnej działalności organizacji. Ostateczna rejestracja stowarzyszenia oraz przyjęcie nowego statutu miała miejsce 5 stycznia 1889 roku.
W 1892 r. OSP Kęty liczyła przeszło 60 czynnych, dobrze wyszkolonych i umundurowanych strażaków. Jednostka posiadała bardzo dobre wyposażenie: 3 sikawki konne czterokołowe ssąco-tłoczące, ponad 500 mb węży, 6 beczkowozów konnych, drabiny różnego rodzaju i wiele innego sprzętu pożarniczego. W 1880 r. kęcka orkiestra strażacka witała na dworcu kolejowym w Oświęcimiu przybyłego z Wiednia Cesarza Franciszka Józefa.
Z kęcką strażą pożarną związana jest także postać Antoniego Szczerbowskiego (1859- 1912). Był zasłużonym strażakiem i propagatorem idei pożarniczej, redaktorem „Przewodnika Pożarniczego”. Znany jest jako wynalazca dwuczęściowej drabiny strażackiej, używanej powszechnie przez 80 lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.