Jedlnia – anielska inicjatywa wspólnoty, która zwyciężyła w konkursie Aktywna Parafia
30 września 2024 | 17:45 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
W Jedlni koło Radomia powstaje szlak anielski. W jego ramach będzie wchodziło 16 drewnianych rzeźb aniołów, dokładnie tyle, ile sołectw znajduje się na terenie parafii św. Mikołaja. Dziesiątą figurę poświęcono w Poświętnem. Warto przypomnieć, że parafia w Jedlni zwyciężyła w czwartej edycji Konkursu Aktywna Parafia, którego organizatorem jest KAI.
Małgorzata Brodowska poinformowała, że nazwa anioła wywodzi się od nazwy etymologicznej danej miejscowości. – Poświętne to nazwa miejsca, czyli gruntów poświęconych pod kościół, dlatego nasz anioł świątnik, został przedstawiony z kropidłem i naczyniem z wodą święconą. Zresztą nazwy wszystkich naszych aniołów wywodzą się od nazw sołectw. Taki szlak przyczynia się do integracji lokalnych środowisk. To bardzo trafiona inicjatywa – powiedziała nauczycielka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Władysława Jagiełły w Jedlni.
Krystyna Piechurska z Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie dodaje, że rzeźb anielskich będzie docelowo szesnaście. – Zostało nam jeszcze kilka rzeźb. Kiedy będą gotowe, zostanie utworzony szlak anielski. Z tyłu figury znajduje się skrytka, w której będzie przechowywana pieczątka. Każda osoba, która będzie szła od anioła do anioła, będzie mogła przystawić pieczątkę i po zebraniu wszystkich otrzyma okolicznościowy album – wyjaśniła K. Piechurska.
Proboszcz parafii ks. Janusz Smerda dodał, że drewniane rzeźby aniołów pojawią we wszystkich sołectwach parafii św. Mikołaja. – W Jedlni mamy anioła bartnika, bo nasza miejscowość słynęła kiedyś z produkcji miodu. Mamy anioła powstańca w miejscowości Jaśce. Nazwa anioła nawiązuje do bitwy z okresu powstania styczniowego. W Zadobrzu stoi dobry anioł z sercem, bowiem przez sołectwo przepływa rzeczka Dobra. Cieszę się, że wszyscy angażują się w ten projekt – mówi ks. Smerda.
Krystyna Piechurska jest sołtysem Poświętnego. – Naszego anioła nazwaliśmy świątnik. W dawnych czasach świątnikiem była osoba, która zajmowała się obsługą kościoła. Nazwa świątnika łączy się również z nazwą naszej miejscowości – podkreśliła sołtys wsi.
Warto dodać, że parafia mocno kojarzy się z aniołami. Miejscowe stowarzyszenie Jedlnia i parafia dysponują odznaczeniem „Angelus Regalis”, czyli Królewski Anioł. Oprócz tego, niektórzy z parafian są członkami orkiestry dętej, która nosi nazwę „Boni Angeli”, czyli Dobre Anioły. Zresztą, w trakcie zakończonego remontu świątyni, okazało się, że znajduje się w niej aż 126 wizerunków przedstawiających anioły.
Jedlnia stanowiła miejsce częstego pobytu władców z dynastii Jagiellonów oraz królów elekcyjnych. W 1387 r. król Władysław Jagiełło dał mieszkańcom wsi przywileje zwolnienia ze wszystkich opłat. Pierwszy z Jagiellonów był także fundatorem drewnianego kościoła, który powstał w Jedlni w latach 1387–1391. Koniec budowy tej świątyni jest prawdopodobnie także datą erygowania parafii. Kościół murowany został zbudowany z fundacji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1790 r. W latach 1898–1901 świątynia została przebudowana. Stała się obiektem trójnawowym z czerwonej cegły w stylu neorenesansowym. Autorem tego projektu był arch. Stefan Szyller. Świątynia była dedykowana w 1903 r. przez bp. Stefana Zwierowicza. W latach 2009–2010 staraniem proboszcza parafii ks. Janusza Smerdy, przeprowadzono gruntowne prace konserwatorskie kościoła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.