Bp Oder: Ewangelia, którą Jan Paweł II głosił swoim życiem, pomaga zrozumieć sens ludzkiego cierpienia
07 października 2024 | 18:12 | ar | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Ewangelia, którą Jan Paweł II głosił swoim życiem, pomaga zrozumieć sens ludzkiego cierpienia – powiedział bp Sławomir Oder. Postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II w rozmowie z KAI odniósł się do hasła XXIV Dnia Papieskiego, który obchodzony będzie 13 października pod hasłem: „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”.
Dzień Papieski to coroczne wydarzenie obchodzone w Polsce, upamiętniające pontyfikat Jana Pawła II. Organizowane od 2001 roku, odbywa się w niedzielę poprzedzającą 16 października, czyli rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.
Bp Sławomir Oder podkreślił, że Jan Paweł II napisał i powiedział wiele cennych zdań na temat sensu cierpienia i starości, ale przede wszystkich pozostawił po sobie niepisany dokument w postaci Ewangelii, którą głosił swoim życiem i encykliki, którą pisał własnym cierpieniem.
– Myślę, że symbolicznym momentem tego pontyfikatu jest ostatnia ikona, którą mamy przed oczami – niemalże ostatnie publiczne pojawienie się papieża, podczas Drogi Krzyżowej w Koloseum. Nie był tam już fizycznie obecny, siedział w kaplicy w papieskim domu i przyciskał do siebie krzyż. Dla mnie to zdjęcie jest obrazem, ikoną, która symbolizuje cały pontyfikat i nauczanie Jana Pawła II o godności człowieka w każdej sytuacji. Przypomina o powołaniu człowieka do uczestnictwa w tajemnicy zbawienia, w Krzyżu Chrystusa, o tym, gdzie leży prawdziwa siła i nadzieja człowieka. W tej ostatniej Drodze Krzyżowej, w której nie mógł już osobiście uczestniczyć, przyciskając krzyż do piersi, stał się niemal jednością z Krzyżem Chrystusa – wyjaśnił postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II.
Bp Sławomir Oder zaznaczył, że tematy cierpienia i starości są bardzo istotne, choć nie zawsze się ze sobą łączą. Starość nie zawsze oznacza cierpienie, a cierpienie nie zawsze jest związane ze starością.
– Przykładem może być chociażby niedawne doświadczenie Polski, kiedy kraj nawiedziła powódź. To przypomina, że cierpienie jest nieodłączną częścią życia każdego człowieka. Nawet ci, którzy żyją w dostatku, w pewnym momencie stają twarzą w twarz z rzeczywistością, której nie wybrali, która nagle pojawia się na ich drodze i staje się wyzwaniem dla ich uczuć, zmysłów i całego życia. W takiej sytuacji muszą znaleźć odpowiedź – powiedział biskup diecezji gliwickiej.
Duchowny zaakcentował, że Ewangelia, którą Jan Paweł II głosił swoim życiem, pomaga zrozumieć sens ludzkiego cierpienia w kontekście uczestnictwa w Krzyżu Chrystusa. Papież pisał o tym również w Liście Apostolskim Salvifici Doloris, gdzie podkreślał, że cierpienie jest dopełnieniem cierpienia Chrystusa.
– Z drugiej strony, cierpienie jest jakby kontynuacją Ewangelii o dobrym Samarytaninie – Ewangelią pisaną przez tych, którzy pomagają osobom starszym, cierpiącym, odkrywając w nich Chrystusa, którego mają kochać i któremu mają służyć. Ci, którzy cierpią i odchodzą, powinni być świadkami nadziei, bo to właśnie krzyż Chrystusa nadaje sens każdemu cierpieniu. Dzięki temu cierpienie, niezależnie od swojej natury, nie jest już bezsensowne. A brak bezsensowności jest sam w sobie nadzieją, zwłaszcza że każde cierpienie staje się uczestnictwem w dziele zbawienia Chrystusa – podsumował.
Celem Dnia Papieskiego jest przypomnienie o nauczaniu i dziedzictwie św. Jana Pawła II, a także promocja wartości, które głosił, takich jak godność człowieka, miłość, solidarność i wiara. W ramach obchodów organizowane są wydarzenia kulturalne, religijne, koncerty i zbiórki na rzecz stypendiów dla młodzieży z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która wspiera uzdolnionych, ale niezamożnych młodych ludzi. Dzień Papieski to również czas refleksji nad duchowym dziedzictwem papieża i jego wpływem na współczesny świat.
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. Powstała jako owoc pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny w 1999 r. Z pozostałych po pielgrzymce Jana Pawła II do Polski środków utworzono organizację, która początkowo pomagała 500 osobom z 5 wschodnich diecezji. Obecnie z jej wsparcia rocznie korzysta ponad 2000 młodych uzdolnionych osób. Są to stypendia dla zdolnej, ubogiej młodzieży, aby pomóc im w dalszej edukacji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.