Marta Titaniec: Kościół ważnym partnerem działającym na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec dzieci
11 października 2024 | 12:45 | Anna Rasińska | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Kościół jest ważnym partnerem działającym na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, dlatego jego obecność w kampanii jest naturalna i niezbędna. Ochrona dzieci to nasze wspólne zadanie – powiedziała Marta Titaniec, prezeska Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski, współinicjatorka Inicjatywy Zranieni w Kościele. W rozmowie z KAI opowiedziała m.in. o tym jak Fundacja Świętego Józefa włącza się w kampanię „Dzieciństwo bez Przemocy”, zainaugurowaną 8 października przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na Rzecz Ochrony Dzieci.
Anna Rasińska (KAI): W jaki sposób Fundacja Świętego Józefa włącza się w kampanię „Dzieciństwo bez Przemocy”, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowej Koalicji na Rzecz Ochrony Dzieci?
Marta Titaniec (prezeska Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski, współinicjatorka Inicjatywy Zranieni w Kościele): Fundacja Świętego Józefa włącza się w ogólnopolską kampanię „Dzieciństwo bez przemocy” m.in. poprzez organizację wystawy, która odbędzie się 21 października w poniedziałek. Jej tytuł brzmi: „Poznaj. Reaguj. ZadbajMY o Godne Dzieciństwo”. Rozpocznie się ona o godzinie 12:00 w Kolektywnej Instytucji Kultury Prześwit na ul. Freta 39 w Warszawie. Wystawa obejmie blisko 100 grafik, które zwracają uwagę na podstawowe prawa dzieci oraz podkreślają odpowiedzialność dorosłych wobec najmłodszych. Te grafiki ilustrują treści programu e-learningowego, który stworzyliśmy w ramach międzynarodowego projektu “SAFEGUARDING” obejmującego sześć krajów z Europy Środkowo-Wschodniej – Polska, Ukraina, Słowacja, Chorwacja, Czechy oraz Węgry, zainicjowanego przez ukraińskie Centrum Wolności Dziecka z Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie. Autorką ilustracji jest Uliana Krekhovets, znana ikonopisarka z Ukrainy. Projekt “SAFEGUARDING” łączy sztukę z edukacją.
Po otwarciu wystawy odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem Moniki Sajkowskiej, inicjatorki kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”, przewodniczącej Krajowej Koalicji na Rzecz Ochrony Dzieci, Karoliny Bućko, przewodniczącej Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15, Krystyny Szabat, szefowej Centrum Godności Dziecka ze Lwowa oraz mnie. Konferencję poprowadzi Tomasz Królak z Katolickiej Agencji Informacyjnej.
KAI: Warto zaznaczyć, że w kampanię „Dzieciństwo bez Przemocy” włączyła się również Konferencja Episkopatu Polski, czy to ważny partner w tej sprawie?
– Bardzo cieszę się, że Kościół, jako ważny partner społeczny i uczestnik życia publicznego w Polsce, włączył się w tę kampanię. Jest to tym bardziej zrozumiałe, bo Kościół już od ponad 10 lat systematycznie działa w obszarze ochrony małoletnich. W 2013 r. Episkopat Polski mianował koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży, którym został o. Adam Żak SJ. W 2014 roku powstało Centrum Ochrony Dziecka przy ówczesnej Akademii Ignatianum (obecnie Uniwersytecie Ignatianum), a wraz z nim powołano delegatów i zainaugurowano studia podyplomowe dotyczące prewencji i profilaktyki wykorzystywania seksualnego na wspomnianej uczelni.
Kościół podjął te działania ponad dekadę temu, a jednym z ich owoców jest Fundacja Świętego Józefa, zajmująca się udzielaniem pomocy osobom skrzywdzonym przez wykorzystywanie seksualne w Kościele, której przewodniczę. Kościół jest zatem jednym z ważnych partnerów działających na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, dlatego jego obecność w kampanii jest naturalna i niezbędna. Ochrona dzieci to nasze wspólne zadanie. Dobrze wiemy, że w pojedynkę niemożliwa jest zmiana sytuacji. Do tego potrzebna jest koalicja wszystkich – rządu, instytucji państwowych, organizacji społecznych oraz Kościoła. Jego roli w tym procesie nie mogło zabraknąć.
– Wczoraj ukazał się list przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Tadeusza Wojdy SAC i delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp. Wojciecha Polaka z okazji rozpoczęcia kampanii „Dzieciństwo bez przemocy, czy to również istotny gest?
– Bez wątpienia to ważny gest, w liście wybrzmiewa głos, że temat ochrony najmłodszych jest naszą wspólną sprawą. To ważne, że idziemy razem – nie jest to już czas wzajemnego wytykania sobie błędów. Dziś wszyscy zdajemy sobie sprawę, że przemoc wobec dzieci to ogromny problem społeczny, z którym musimy się mierzyć. Wyraźnie widać, że przemoc pojawia się w nowych obszarach, jak chociażby internet, w tym social media. Badania pokazują, że wciąż olbrzymim problemem jest przemoc rówieśnicza, a także przemoc domowa.
Bez współpracy różnych środowisk – niezależnie od opcji politycznych, wyznania czy przekonań – nie zdołamy skutecznie przeciwdziałać temu problemowi. Dzieci nie mają barw politycznych; dziecko jest dzieckiem. Te dzieci kiedyś dorosną i będą tworzyć nasze przyszłe społeczeństwo. To, jak je wychowamy, jak o nie zadbamy, jaką wrażliwość społeczną im przekażemy, zadecyduje o przyszłości, niezależnie od tego, czy są katolikami, czy nie. Najważniejszy jest wspólny cel – ochrona dzieci. Jeśli połączymy siły i będziemy działać w jednym kierunku, możemy osiągnąć coś wielkiego.
– Działania Konferencji Episkopatu Polski oraz Fundacji św. Józefa zostały publicznie docenione podczas inauguracji kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, m.in. przez Monikę Sajkowską, przewodnicząca Krajowej Koalicji na Rzecz Ochrony Dzieci.
– Tak, to jest niezwykle cenne. Chciałabym, aby tak wyglądała normalność – aby Kościół był traktowany jak każdy inny partner życia społecznego. I faktycznie, tak się dzieje. To nie jest tylko subiektywna ocena, ale rzeczywistość. Mam nadzieję, że nadal będziemy postrzegani w ten sposób. Cieszę się, że zostaliśmy zaproszeni do współpracy i uważam, że dobrze, że przyjęliśmy to zaproszenie. Kościoła w tym procesie po prostu nie mogło zabraknąć.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.