Pokojowa Nagroda Nobla dla japońskiej organizacji przeciw broni nuklearnej
12 października 2024 | 17:55 | ts | Oslo Ⓒ Ⓟ
Laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla została japońska Konfederacja Organizacji Ofiar Bomb Atomowej i Wodorowej – Nihon Hidankyo, ogłosił Norweski Komitet Noblowski w Oslo. Założona w 1956 roku przez ocalałych z bombardowań atomowych w Hiroszimie i Nagasaki organizacja otrzymała nagrodę za wysiłki na rzecz osiągnięcia świata wolnego od broni nuklearnej. Przewodniczący Komitetu Jorgen Watne Frydnes ogłaszając laureata podkreślił, że swoim zaangażowaniem Nihon Hidankyo znacząco przyczyniła się do tego, że przez dziesięciolecia użycie broni nuklearnej było uważane za niedopuszczalne, za tabu.
„Dlatego niepokoi fakt, że ten głęboki i fundamentalny zakaz kulturowy dotyczący użycia broni nuklearnej znajduje się obecnie pod presją” – stwierdził Frydnes. „Potęgi nuklearne modernizują i unowocześniają swoje arsenały”. Do posiadania broni nuklearnej dążą kolejne kraje. Ponadto istnieje zagrożenie użycia tej broni w toczących się obecnie wojnach – „najbardziej niszczycielskiej broni, jaką świat kiedykolwiek widział”.
Pokojowa Nagroda Nobla uznawana jest za najbardziej prestiżową nagrodę polityczną na świecie. Po raz pierwszy został przyznany w 1901 r. Szwajcarowi Henriemu Dunantowi i francuskiemu pacyfiście Fredericowi Passy’emu. Dunant założył Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Do znanych laureatów Pokojowej Nagrody Nobla należeli Nelson Mandela (1993), Willy Brandt (1971), Matka Teresa (1979) i Albert Schweitzer (1952). W tym roku komisja rozpatrzyła zgłoszonych 286 kandydatów, w tym 197 osób fizycznych i 89 organizacji.
Od początku tygodnia, w dniach 7-10 października, ogłoszono laureatów tegorocznego Nobla w kategoriach medycyny, fizyki, chemii i literatury. Pokojowa Nagroda Nobla to jedyna Nagroda Nobla, która nie jest wręczana w stolicy Szwecji, Sztokholmie, ale w stolicy Norwegii, Oslo. Wartość nagród stanowi równowartość niemal 970 000 euro. Uroczyste ich wręczenie odbywa się 10 grudnia, w rocznicę śmierci wynalazcy dynamitu i fundatora nagrody Alfreda Nobla (1833-1896).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.