Synod Biskupów – dziś kolejne fora teologiczno-duszpasterskie
16 października 2024 | 16:02 | tom | Watykan Ⓒ Ⓟ
Dzisiaj w Rzymie odbędą się dwa fora teologiczno-duszpasterskie. Jedno z nich będzie dotyczyło kwestii prymatu w związku z Synodem Biskupów na temat synodalności, drugie skupi się na wzajemnych relacjach między Kościołem lokalnym a Kościołem powszechnym. Zainteresowani mogą wziąć udział w obu forach zarówno wirtualnie, jak i osobiście.
Podobnie jak w zeszłym tygodniu, oba fora odbędą się o godz. 18:00 w Augustinianum i w Kurii Jezuickiej w pobliżu Watykanu transmisję na żywo w tłumaczeniach na różne języki można śledzić za pośrednictwem kanałów językowych Vatican News na YouTube.
Forum na temat „Sprawowania prymatu i Synodu Biskupów”, które odbędzie się w Kurii Jezuitów przy Borgo Santo Spirito 4 będzie moderowane przez teolog Klarę Csiszar, która również przewodniczyła okrągłemu stołowi w ubiegłą środę. Tym razem jej gośćmi będą” Catherine Clifford, Timothy John Costelloe, Dario Vitali i José San José Prisco. Wydarzenie można śledzić na żywo na stronie https://www.facebook.com/synod.va, rejestracja do osobistego udziału jest możliwa TUTAJ.
W kontekście dążenia do „bardziej synodalnego Kościoła w misji” przeanalizowana zostanie dynamika, która „łączy synodalność, kolegialność i prymat” (por. Instrumentum Laboris 2024, 100). Temat ten ma „znaczące implikacje ekumeniczne”, podkreśla się w zapowiedzi forum. W czerwcu br. watykańska Dykasteria ds. Popierania Jedności Chrzeąścijan opublikowała dokument dotyczący kwestii prymatu i jego ekumenicznego wymiaru. Podczas obecnego forum niektóre aspekty relacji między papieżem a Synodem Biskupów zostaną poddane głębszej analizie.
W szczególności dyskusja skoncentruje się na autorytecie Biskupa Rzymu, „odwiecznej, widzialnej zasadzie i fundamencie jedności wielości biskupów i wiernych” (Lumen gentium 23) oraz Synodu Biskupów, organu ustanowionego przez Pawła VI w 1965 r. w następstwie Soboru Watykańskiego II, który przez lata przybierał różne formy – aż do obecnego Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego, w którym prawo głosu mają również kobiety. Więcej informacji na temat forum i jego uczestników można znaleźć na stronie internetowej Synodu.
Wzajemne relacje – Kościół lokalny i powszechny
Forum, które odbędzie się w Augustinianum, skupi się na „Relacji między kościołem lokalnym a powszechnym”. Również w tym przypadku moderatorką będzie Anna Rowland, która prowadziła już dyskusje w zeszłym tygodniu. Tym razem gośćmi będą: Antonio Autiero, Myriam Wijlens, teolog wykładający w Erfurcie, Miguel de Salis Amaral i Robert Prevost.
Forum odbędzie się w Aula Magna w Augustinianum przy Via Paolo VI 25. Osobisty udział można zarejestrować TUTAJ. Więcej informacji na temat forum i uczestników można znaleźć na stronie internetowej Synodu.
Jaki jest jedyny skuteczny środek leczniczy dla wspólnoty Kościoła? Refleksja o. Józefa Augustyna SJ
Wydarzenie to można również śledzić na żywo pod linkiem https://www.facebook.com/synod.va, a różne tłumaczenia symultaniczne są dostępne na poszczególnych kanałach YouTube Vatican News w kilku językach.
Jak stwierdzono w zapowiedzi forum w odniesieniu do Instrumentum laboris, reforma instytucji kościelnych „musi być przeprowadzona w oparciu o rozumienie Kościoła jako świętego ludu Bożego, który ukazuje się w komunii Kościołów (communio Ecclesiarum)” (§ 87). Kościół lokalny jest „w swojej organizacji miejscem, w którym możemy najbardziej bezpośrednio doświadczyć misyjno-synodalnego życia całego Kościoła” (por. § 89 Instrumentum Laboris 2024). Ostatecznie dyskusja dotyczy zatem zrozumienia i urzeczywistnienia „katolickości” Kościoła, jego „jedności” w „wielości” miejsc i podmiotów – której nie należy rozumieć jedynie geograficznie lub indywidualnie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.