20 lat obecności pallotynów w parafii św. Benedykta w Sierpcu
20 października 2024 | 18:01 | eg | Sierpc Ⓒ Ⓟ
Księża pallotyni, którzy od 20 lat prowadzą parafię pw. św. Benedykta w Sierpcu w diecezji płockiej, modlili się z okazji jubileuszu. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy Mirosław Milewski. – Udało wam się „w odpowiednim miejscu postawić swoje nogi i uniknąć wszelkiego zaniedbania” – przypomniał słowa św. Wincentego Pallottiego, założyciela Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (SAC).
W dniu jubileuszu biskup przywołał słowa Ewangelii o pokorze: „Kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich” (Mk 10,43-44). Stwierdził, że ci, którzy towarzyszyli Jezusowi, kochali Go, ale też chcieli przywilejów. Jezus cierpliwie ich wysłuchiwał, jednak ich pragnienia skierował na inne tory: kto chce być pierwszym, niech będzie niewolnikiem wszystkich.
– W tych dniach najlepszym wzorem pokornej służby jest dla nas bł. ks. Jerzy Popiełuszko. W całej Polsce kraju trwają modlitwy w 40. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Kapelan Solidarności, inicjator słynnych Mszy za Ojczyznę na warszawskim Żoliborzu i w całym kraju, wojownik walki z komunizmem, to przykład człowieka, który służył Bogu i ludziom aż po swój krzyż, z którym został utopiony w odmętach wody tamy we Włocławku, prawdopodobnie 19 października 1984 roku – przypomniał duchowny.
Przytoczył wspomnienia o tym, że gdy ks. Popiełuszko pojawiał się gdzieś na zaproszenie był witany owacjami, jednak na tego duszpasterza takie rzeczy nie działały, ponieważ nie miał ambicji bycia kimś ważnym. On duszpasterzował innym – służąc ewangelicznie. Często powtarzał „Zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12,21). Był przeciwnikiem jawnego buntu. Ludzie wychodzili z Mszy z jego udziałem gotowi do przemiany świata bez agresji. Do tej pory grób ks. Jerzego odwiedziły około 23 mln ludzi.
W dniu jubileuszu parafii zaznaczył, że przez minionych 20 lat pallotyni gorliwie i ofiarnie opiekowali się duszpastersko sierpecką parafią. W 2004 roku stanęło przed nimi zadanie niełatwe: opieka duchowa i materialna nad miejscem, które jest wyjątkowe na mapie diecezji płockiej. Od XV wieku kwitnie tam szczególny kult Matki Bożej – Pani Niezawodnej Nadziei. Jej ukoronowana Figura z Dzieciątkiem motywuje wiernych, jak przed wiekami, do pielgrzymek i modlitwy. Po sąsiedzku na sierpeckim Wzgórzu Loret „żyją w bliskości Boga siostry benedyktynki”.
Hierarcha podziękował pallotynom za podejmowane dzieła, utworzenie kaplicy całodobowej adoracji Jezusa Eucharystycznego, prowadzenie w mieście katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bp. Leona Wetmańskiego.
– Św. Wincenty Pallotti, założyciel pallotynów, w jednym z pism polecał, aby „uważać na to, gdzie stawia się nogę” i żeby „unikać wszelkiego zaniedbania”. Myślę, że nogi księży pallotynów stanęły w dobrym miejscu. To wam zawdzięczamy, że nie tylko udaje się uniknąć wszelkiego zaniedbania, ale że dzieje się wręcz przeciwnie, ponieważ inicjujecie wiele spraw na chwałę Bożą i ku pożytkowi wiernych – mówił bp Milewski.
Życzył, by za sprawą księży pallotynów, sióstr benedyktynek i parafian nadal przenikała się w tym miejscu benedyktyńska zasada „ora et labora” – módl się i pracuj.
W Mszy św. uczestniczył między innymi ks. Waldemar Pawlik SAC, prowincjał Polskiej Prowincji Chrystusa Króla, współbracia salezjanie, księża z dekanatu sierpeckiego. Gospodarzem uroczystości był proboszcz parafii ks. Marek Tomulczuk SAC i kustosz Sanktuarium Matki Bożej – Pani Niezawodnej Nadziei.
Kult maryjny w Sierpcu notuje się od XV wieku i związany jest z legendarnym objawieniem się Matki Bożej klerykowi Andrzejowi w czasie zarazy pustoszącej Mazowsze w 1483 roku. Pierwotnie ośrodkiem kultu była studnia na łące w pobliżu obecnego kościoła (zachowana do dziś, z nową kapliczką z pocz. XX wieku). Od końca XVI wieku notowana jest w kościele obecność figury Matki Bożej z Dzieciątkiem, od początku przybieranej w sukienki i korony. Po osadzeniu przy kościele benedyktynek sprowadzonych z Chełmna na początku XVII wieku i stworzeniu stałego ośrodka kontemplacji, Sierpc zasłynął jako ponadregionalny ośrodek pielgrzymkowy.
Kult wyraźnie osłabł w wieku XVIII, a w XIX prawie wygasł. Po kasacie opactwa benedyktynek w 1892 r., kościół znalazł się pod opieką kleru diecezjalnego. Wówczas rozpoczęto usilne próby wskrzeszenia kultu (liczne inwestycje materialne, uroczystości religijne). Kult o zasięgu lokalnym trwa do dziś. Benedyktynki wróciły do klasztoru w 1947 r. W 1981 r. powołano przy kościele parafię pw. św. Benedykta. Koronacja figury na prawie papieskim w 1983 r. potwierdziła 500-letnią tradycję kultu maryjnego w Sierpcu.
Od 2004 r. duszpasterstwo parafialne oddano pod opiekę księżom ze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, czyli pallotynom.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.