Dzień skupienia i warsztaty akompaniamentu liturgicznego dla organistów
22 października 2024 | 15:13 | Ks. Łukasz Kucharski, jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
Centrum Edukacyjno-Formacyjne i bydgoski Dom Polski były miejscami dnia skupienia dla organistów diecezji bydgoskiej. Wydarzenie było połączone z warsztatami akompaniamentu liturgicznego.
Poprowadził je organista Patryk Podwojski. Jego głównym punktem zainteresowania jest improwizacja organowa. – Omawiane umiejętności są jednymi z najważniejszych w pracy każdego organisty. Akompaniament stosowany w sposób prawidłowy i świadomy jest spoiwem, które jednoczy i umacnia wiernych we wspólnej modlitwie – śpiewie Kościoła. Zwiększa muzyczną wrażliwość oraz tworzy fundament, na którym muzyczna modlitwa Kościoła może się oprzeć – powiedział Patryk Podwojski.
„Pełnienie funkcji organisty wymaga stałej formacji liturgicznej i duchowej oraz doskonalenia umiejętności muzycznych. Obowiązkiem organisty jest udział w spotkaniach formacyjnych organizowanych w diecezjach”. To przytoczony fragment Instrukcji Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej z 2017 roku.
Duchową część dnia skupienia poprowadził ks. prof. Mariusz Białkowski – duszpasterz organistów archidiecezji poznańskiej, który podczas konferencji i homilii wskazywał na piękno posługi organisty, która choć często trudna i niedoceniana, jest bardzo potrzebna Kościołowi. – Piękno powinno wypływać z naszego serca, które zostało uzdolnione charyzmatami, jakie daje Pan – mówił rekolekcjonista, wskazując, że sfera życia duchowego jest równie ważna, jak troska o poziom wykonawczy muzyki liturgicznej.
Organistów odwiedził bp Krzysztof Włodarczyk, który sprawował Mszę św. oraz spotkał się z nimi przy stole. Był to czas wymiany doświadczeń i wdzięczności skierowanej w stronę muzyków kościelnych. – Cieszę się obecnością organistów, którzy przybyli z różnych stron naszej diecezji. Jako duszpasterz muzyków kościelnych troszczę się o organizację takiego czasu skupienia. Program tego dnia przenikają modlitwa, warsztaty, integracja i wymiana doświadczeń. Wierzę, że taki zatrzymanie przyniesie dobre owoce w codziennym posługiwaniu, a warsztaty z akompaniamentu liturgicznego przyczynią do jeszcze piękniejszego prowadzenia śpiewu wiernych – powiedział ks. Łukasz Kucharski.
Emilia Landowska, organista z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej podkreśliła, że taka praca wymaga skupienia i szczególnej uwagi podczas nabożeństw. – Czasem ciężko w czasie gry na organach, śpiewu i klikania na rzutniku, skierować myśli ku Bogu. Dlatego tak ważny jest dzień skupienia, wyciszenia i modlitwy. Kiedy można się wyłączyć, pomodlić i śpiewać na chwałę Bożą – z ławki przeznaczonej dla wiernych, a nie dla organisty. Wymiana doświadczeń, wzajemna inspiracja, warsztaty z gry liturgicznej czy zwykłe rozmowy sprzyjają naszemu rozwojowi i budowaniu relacji z innymi muzykami posługującymi w kościele. Jest to piękny czas – powiedziała.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.