Bp Pindel: warto widzieć więcej i uczestniczyć w zamiarach Boga
27 października 2024 | 13:49 | rk | Jaworzynka-Trzycatek Ⓒ Ⓟ
„Warto widzieć więcej niż tylko to, co się narzuca. Wtedy wiele zdarzeń nabiera sensu. Wtedy też możemy świadomie uczestniczyć w dobrych zamiarach Boga i nie tylko zapewnić sobie zbawienie, ale także pomóc w życiowych sprawach innym” – zachęcił bp Roman Pindel, który przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Matki Boskiej Frydeckiej w Jaworzynce-Trzycatku w Beskidzie Śląskim. Eucharystia, była dziękczynieniem za 25 lat parafii położonej przy granicy trzech państw.
Na początku liturgii biskup poświęcił i odsłonił tablicę pamiątkową dedykowaną pierwszemu proboszczowi śp. ks. Borysowi Kroczkowi.
W homilii biskup przypomniał, że przez wieki wierni z Trzycatka budowali trzy kolejne kościoły, zanim powstała oficjalna parafia. Nawiązał do historii tego miejsca, położonego na granicy Polski, Czech i Słowacji. Docenił determinację przodków, którzy, mimo trudności materialnych i politycznych, budowali świątynie, dając świadectwo swojej wiary.
„W 25. rocznicę erygowania parafii chcemy dziś dziękować za naszych przodków, którzy tak bardzo pragnęli swojego miejsca świętego, pomiędzy swoimi domami, nawet gdy perspektywa osobnego duszpasterza i parafii była mało realna. Dziękujemy dziś Bogu za naszych ojców, dziadków i pradziadków, że odejmując sobie od ust, aby postawić świątynię, dawali świadectwo swojej wiary swoim dzieciom i wnukom” – podkreślił.
Biskup porównał konkretne wydarzenia biblijne przywołane w liturgii słowa na 30. Niedzielę zwykłą z historią parafii w Trzycatku. Wskazał na duchowe życie wspólnoty i nawiązał do losów Zacheusza i Bartymeusza, którzy dzięki spotkaniu z Jezusem znaleźli nowe cele w życiu.
„Naszym Jerycho jest Trzycatek, a to kim będziemy i czego dokonamy w życiu, a także w jakim kierunku będzie się dokonywać zmiana w nas samych, zależy od tego, czy w tej świątyni, czy poza nią spotkamy Jezusa, skorzystamy z chwili modlitwy, ze słowa, które się tu głosi, przejmiemy się łaską przebaczenia grzechów w konfesjonale” – stwierdził.
Biskup wskazał, że każdy wierny, niezależnie od miejsca, w którym żyje, jest wezwany do działania na rzecz wspólnoty, do życia zgodnie z wiarą i do budowania relacji z Bogiem.
„Warto widzieć więcej niż tylko to, co się narzuca. Wtedy wiele zdarzeń nabiera sensu. Wtedy też możemy świadomie uczestniczyć w dobrych zamiarach Boga i nie tylko zapewnić sobie zbawienie, ale także pomóc w życiowych sprawach innym. W ten sposób też będzie wzrastać i stawać się piękną wspólnota parafii, której patronuje Matka Boska Frydecka” – zakończył.
Słowa podziękowania wypowiedział proboszcz parafii ks. Marek Modzelewski. Górale wręczyli biskupowi rzeźbę MB Frydeckiej dłuta Pawła Jałowiczora.
Uroczystość uświetnił śpiew Kapeli „Jetelinka”, która powstała w Jaworzynce w 1986 roku z inicjatywy Rafała Wałacha. Po Mszy odbyła się projekcja filmu poświęconego historii parafii w Jaworzynce-Trzycatku.
Mieszkańcy okolic Gronia Wawrzaczowego należeli do Parafii Dobrego Pasterza w Istebnej. W XVI wieku w okolicy znajdowała się murowana kaplica z drewnianą figurką Matki Boskiej Frydeckiej, gdzie mieszkańcy gromadzili się na modlitwach i Mszach św. Po II wojnie światowej, w 1945 roku, postanowiono przenieść kaplicę, a Andrzej Małyjurek ofiarował ziemię pod nową lokalizację. W 1948 roku mieszkańcy, wdzięczni za powrót z wojny, wybudowali drewniany kościółek. W 1958 roku opiekę nad nim przejęła parafia w Jaworzynce.
W 1984 roku erygowano rektorat, a w 1986 roku poświęcono nowe probostwo. Przeprowadzono renowację kościoła w latach 90., a z powodu jego małej pojemności podjęto decyzję o budowie nowego kościoła. Projekt stworzył Józef Wałach z Istebnej, a budowę wspierali mieszkańcy, tworząc komitet organizacyjny. Nowy kościół powstał szybko, a pierwsza Msza odbyła się w 1996 roku. 17 października 1999 roku biskup Tadeusz Rakoczy konsekrował nową świątynię i erygował Parafię Matki Bożej Frydeckiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.