Abp Kupny: Kościół musi być otwarty, nie zamykający się, zapraszający do siebie
27 października 2024 | 19:21 | mraj | Wrocław Ⓒ Ⓟ
Metropolita wrocławski przy okazji poświęcenia kościoła pw. Odkupiciela Świata we Wrocławiu mówił o autentycznej postawie chrześcijańskiej i dzieleniu się z innymi bogactwem duchowym. – Skarbem, którym jest wiara w Jezusa i Jego Ewangelia, powinniśmy się dzielić poza murami kościoła – zachęcał hierarcha.
Kościół pw. Odkupiciela Świata we Wrocławiu to dar z okazji 1000-lecia biskupstwa wrocławskiego. Parafia została erygowana 29 czerwca 1995 roku. Pierwszą Mszę w świątyni odprawiono w 2001 roku. Po 23 latach abp Józef Kupny poświęcił kościół. Zainstalował w ołtarzu relikwie św. Doroty.
– Ta wasza uroczystość, poświęcenie Kościoła, jest związana z Eucharystią, w czasie której dziękujemy Bogu za to, że chce mieszkać wśród was. Bóg nie posłał swego Syna, aby świat potępił, ale by świat zbawił. Jezus i Jego Ewangelia nikomu nie zagraża. Wprost przeciwnie. Pozwala zobaczyć w każdym człowieku osobę chcianą i miłowaną przez Boga. Krzyż jest niezaprzeczalnie znakiem tej miłości. O niej trzeba nam mówić i świadczyć. Czy potrafimy dzielić się naszym bogactwem duchowym i religijnym? Tą naszą radością, że Bóg nas kocha? Odpowiedź nie napawa optymizmem – uważa wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Zwraca uwagę na ubóstwo duchowe, które doświadcza wielu ludzi, mimo iż żyją w dostatku materialnym. – Musimy do tych ludzi wyjść. Szanujemy ich poglądy, ich przekonania, ale jednocześnie możemy powiedzieć: „Słuchaj, wstąpmy może do kościoła na chwilę adoracji. Pozwólmy, żeby Chrystus popatrzył na nas” – mówił w homilii metropolita wrocławski.
Tłumaczył, że świątynia jest i powinna być miejscem budowania Kościoła z żywych kamieni. Nie może być zamknięta, ale ciągle na nowo powinna otwierać się na bliźniego. Tu przecież rodzi się radość z tego, że jesteśmy braćmi i siostrami, umiłowanymi dziećmi Boga. W Kościele dowiadujemy się właśnie, że Bóg nas kocha.
– Przeżywając to wszystko, dzielmy się tym ze światem za murami kościoła. Wszędzie tam, gdzie żyjemy, powinniśmy tworzyć atmosferę bliskości oraz miłości. Taką, jak przy ołtarzu Chrystusowym Tylko w takiej atmosferze istnieją warunki do wzrostu duchowego, nawrócenia, zmiany swojego życia – nauczał abp Kupny.
Niektórzy sądzą, że życie bez Boga jest łatwiejsze, bo pozbawione ograniczeń, wymagań. Część ludzi myśli, że Kościół jest restrykcyjny, bo ciągle stawia warunki. Wydaje im się, że tam tylko upomina się wiernych. Arcybiskup wrocławski zwraca uwagę, że może to my za mało mówimy o tym, że Jezus człowieka kocha, że Bóg jest miłością.
– Ludzie nie doświadczyli prawdziwej bezgranicznej, bezinteresownej, ofiarnej miłości. Jeśli naprawdę spotkają się tą miłością, to zgodzą się na wymagania i wezwanie Jezusa. Jeśli poczują wielką miłość Boga. A ją można spotkać tylko w Kościele, gdzie prawdziwie mieszka Bóg. Kościół musi być otwarty, niezamykający się, zapraszający do siebie – zachęcał metropolita wrocławski. I dodał:
– Źle byłoby, gdybyśmy tej prawdy nie wykrzyczeli przed światem, gdybyśmy ją ukryli. Wtedy zachowalibyśmy się jak sługa, który zakopał swój talent. Skarbem, którym jest wiara w Jezusa i Jego Ewangelia, powinniśmy się dzielić z naszymi bliźnimi. O tym przypominam i do tego zachęcam! – podsumował abp Kupny.
Na koniec Mszy świętej wręczył zasłużonym parafianom medale św. Jadwigi – najwyższe odznaczenie archidiecezji wrocławskiej dla osób świeckich. Pobłogosławił także pamiątkową tablicę umieszczoną z okazji uroczystości poświęcenia kościoła.
Kościół-pomnik Tysiąclecia Diecezji Wrocławskiej pw. Odkupiciela Świata został wzniesiony w 2001 roku. Koniec prac nad wnętrzami świątyni nastąpił w listopadzie 2007 r. W latach 2012-2014 została ukończona wieża zachodnia, wieża wschodnia czeka na swoją kolej. Bryła jest skierowana w kierunku archikatedry wrocławskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.