Prof. Maciej Münnich: na KUL szukamy wspólnego mianownika ze starszymi braćmi w wierze
30 października 2024 | 12:36 | KUL | Lublin Ⓒ Ⓟ
– Istotą relacji katolicko-żydowskich powinno być wzajemne zrozumienie obu stron. Nie chodzi o zacieranie różnic i o to, by w tym dialogu któraś ze stron zatraciła swoją odrębność czy tożsamość, ale o znajdowanie elementów wspólnych – uważa prof. Maciej Münnich z Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pełnomocnik rektora ds. relacji katolicko-żydowskich, który w najnowszym odcinku programu KULcast opowiada o tym w jaki sposób KUL szuka dróg zrozumienia między światem żydowskim a światem katolickim.
Badanie wspólnego dziedzictwa historycznego Żydów mieszkających na ziemiach polskich to jeden z elementów budowania relacji między chrześcijaństwem a judaizmem, na który nacisk kładzie Katolicki Uniwersytet Lubelski – przypomina prof. Maciej Münnich w najnowszym programie KULcast.
Pełnomocnik rektora KUL ds. relacji katolicko-żydowskich przypomina w audycji, że choć przez długi czas te społeczności potrafiły obok siebie funkcjonować ze sobą w sposób zgodny, to w badaniach historycznych zauważalna jest tendencja do skupiania się na najbardziej tragicznym momencie wspólnej historii jakim była Zagłada. – Z jednej strony jest to zrozumiałe, bo jest to wydarzenie tak dojmujące i to nie tylko z perspektywy Żydów, że nie sposób tego nie badać. Z drugiej strony niedobrze jest, kiedy przesłania to wieki współżycia Polaków i Żydów na naszych ziemiach – mówi prof. Maciej Münnich.
Jak zaznacza gość programu KULcast, poszukiwaniem wspólnego mianownika religijnego dla świata żydowskiego i świata chrześcijańskiego zajmuje się Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL. im. Abrahama J. Heschela. Zdaniem prof. Münnicha wielkie zasługi ma w tym zakresie także patron KUL, Jan Paweł II. – Kluczowe było nazwanie Żydów starszymi braćmi w wierze i poszukiwanie wspólnoty. Papież rozumiał, że istotą relacji katolicko-żydowskich powinno być wzajemne zrozumienie obu stron. Nie chodzi o zacieranie różnic i o to, by w tym dialogu któraś ze stron zatraciła swoją odrębność czy tożsamość, ale o znajdowanie elementów wspólnych – mówi prof. Maciej Münnich. – Wierzący Żydzi pozostają wierzącymi Żydami, a wierzący katolicy pozostają wierzącymi katolikami, ale nie oznacza to, że nie możemy pewnych etapów drogi przejść razem – dodaje.
Prof. Maciej Münnich odniósł się też w rozmowie do napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Jego zdaniem trwający od października ubiegłego roku konflikt wynika z tego, że w dążeniach politycznych Izraela i Palestyny „skrajności wzięły górę”, a możliwe scenariusze rozwoju sytuacji zależą w dużym stopniu od wyniku wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, które odbędą się 5 listopada.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.