Niemcy – Kościół katolicki apeluje o większą integrację Ukraińców na rynku pracy
07 listopada 2024 | 16:40 | ts | Hamburg Ⓒ Ⓟ
W toczącej się debacie na temat integracji ukraińskich uchodźców na niemieckim rynku pracy Kościół katolicki wzywa do większych starań wszystkich stron. Przed wszystkim dyskusje w tej kwestii nie mogą już być obciążone uprzedzeniami, podkreślił 5 listopada w Bonn biskup Stefan Hesse, przewodniczący Komisji ds. Migracji przy Konferencji Episkopatu. Zwrócił uwagę, że przeprowadzone badania obaliły powtarzające się dwa stereotypy: że „uchodźcy nie chcą pracować, a otrzymywanie świadczeń socjalnych miałoby odbierać wolę do podejmowania pracy”.
W tej sytuacji nawoływanie do pozornie prostych rozwiązań, takich jak obcięcie świadczeń socjalnych, nie pomaga – stwierdził arcybiskup Hamburga. Aby uniknąć dalszej polaryzacji i zobiektywizować debatę, z perspektywy Kościoła istotne są cztery aspekty – wynika ze wspólnego oświadczenia ogłoszonego wraz z biskupem Bohdanem Dziurachem, egzarchą apostolskim dla Ukraińców obrządku bizantyjskiego w Niemczech i Skandynawii.
Z jednej strony kursy językowe, jako klucz do sukcesu na rynku pracy, musiałyby być dostosowane do potrzeb wielu kobiet z małymi dziećmi. Po drugie, należałoby uprościć i przyspieszyć procedury uznawania kwalifikacji.
Po trzecie, dla wielu uchodźców posiadających małoletnie dzieci, aby móc podjąć pracę konieczna jest dobra opieka nad ich dziećmi. Tu także mogłyby pomóc instytucje kościelne – stwierdzili autorzy oświadczenia. Po czwarte, należy zachęcać przedsiębiorców i pracodawców do oferowania ukraińskim uchodźcom perspektyw zawodowych i ułatwiania im integracji na rynku pracy, na przykład poprzez umożliwienie im zdobycia dodatkowych kwalifikacji w swoich firmach. Odpowiedzialność za to ponoszą również instytucje kościelne jako pracodawcy.
Jednocześnie abp Hesse i bp Dziurach wezwali wszystkich Ukraińców do wykorzystania pojawiających się szans: obowiązkiem jest również wykorzystanie możliwości zawodowych gdyż w ten sposób powstają perspektywy realnego uczestnictwa w społeczeństwie. W tym procesie mogłyby wspierać ludzi kościelne ośrodki poradnictwa.
Według niedawno opublikowanego badania, z około 1,1 miliona Ukraińców, którzy przyjechali do Niemiec, wiosną było zatrudnionych około 30 procent . Kolejne 30 procent stwierdziło, że obecnie poszukuje pracy. 72 procent uchodźców to ludzie z wyższym wykształceniem, przy czym ich kwalifikacje nie zawsze są porównywalne. A 85 procent to kobiety, często z niepełnoletnimi dziećmi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.