Jasna Góra – o bł. Edmundzie Bojanowskim podczas Sobotniego Spotkania Maryjnego
09 listopada 2024 | 11:47 | BP @JasnaGóraNews | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
„Pozostawił Polakom zadanie, abyśmy oddawali cześć Bogarodzicy, kochali Ojczyznę i by kobiety dbały o ognisko domowe, jak Maryja” – bł. Edmund Bojanowski. Na Jasnej Górze w ramach Sobotniego Spotkania Maryjnego odbyła się prelekcja poświęcona temu duchowemu jasnogórskiemu pielgrzymowi. Wygłosiła ją s. Daniela Veselivska ze zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.
Życie bł. Edmunda Bojanowskiego przypadło na czasy niepokojów, ucisków i zrywów powstańczych pierwszej połowy XIX wieku. Urodził się w Wielkopolsce. Punktem przełomowym w jego życiu była epidemia cholery w 1849 roku, która doprowadziła zubożałą ludność wiejską do nędzy i osierociła wielką liczbę dzieci. Wówczas błogosławiony z narażeniem życia pielęgnował chorych, za własne oszczędności kupował ubogim żywność i lekarstwa oraz sprowadzał do chorych lekarza i kapłana z posługą sakramentalną. Troską wychowawczą objął także dzieci wiejskie, organizując dla nich tzw. ochronki.
– Bł. Edmund jest wielkim skarbem Kościoła. Był oddanym czcicielem Matki Bożej i patriotą. Miłości do Ojczyzny nauczyła go mama. Choć żył w niełatwych czasach dla naszego kraju to jest przykładem pracy u podstaw i tego, że Polskę ma się w sercu. O tym szczególnie powinniśmy pamiętać, kiedy jesteśmy przed wielkim świętem dla wszystkich Polaków – 11 listopada, ale także kilka dni przed jego urodzinami, które obchodzić będziemy 14 listopada – powiedziała s. Daniela Veselivska ze zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.
Prelegentka przypomniała, że Matka Boża w życiu bł. Edmunda obecna była od samego początku, kiedy jego rodzice prosili o cud uzdrowienia dla niego, stała się Ona jego opiekunką, Tą, której oddał wszystko. Błogosławiony Jasną Górę nazwał „Wewnętrznym Sercem Polski”, a odnosząc się do Matki Bożej, mówił o sanktuarium jako – „Stolicy Niebieskiej Królowej”.
– Bł. Edmund na nowo wydeptuje nam ścieżkę na Jasną Górę. Dzisiejszy świat potrzebuje takiego patrona. On wzywał do głębokiego przeżywania macierzyństwa w trosce o piękno Kościoła. Mówił, że każda kobieta jest kapłanką ogniska domowego tak, jak Maryja i choć świat narzuca nam różne wzorce rodziny, to kobiety powinny czerpać go od Bogarodzicy – opowiadała prelegentka. Dodała, że trwa modlitwa o kanonizację bł. Edmunda Bojanowskiego, szczególnie jest ona zanoszona podczas czuwań przed Cudownym Wizerunkiem.
Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej jest jednym z najliczniejszych polskich zgromadzeń żeńskich, które założyła osoba świecka – bł. Bojanowski. Jego pragnieniem i poleceniem było, żeby w każdym domu, gdzie siostry żyją i pracują, przed wejściem, był Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej i napis „Pod Twoją Obronę”.
Sobotnie Spotkania Maryjne jak podkreśla ich organizator, o. Grzegorz Prus są dla każdego: ludzi świeckich, kapłanów, sióstr zakonnych, osób różnych duchowości i zawodów. -Ideą naszych spotkań jest, żeby zapraszać przedstawicieli poszczególnych środowisk, bo oni najlepiej dają świadectwo tego, co mają w swoich sercach w oparciu o historię swojego życia – powiedział o. Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. Podkreślił, że w Kościele chodzi o to, aby dzielić się tymi duchowymi skarbami i by każdy mógł z nich skorzystać.
– Nie trzeba być karmelitanką bosą, żeby kochać duchowość karmelitańską, nie trzeba być w zakonie kaznodziejskim, żeby umieć docenić wielkie bogactwo intelektualne np. ojców dominikanów czy nie trzeba być siostrą służebniczką, żeby docenić czy skorzystać z elementów duchowości ich założyciela – wyjaśnił organizator.
Spotkania odbywają się w każdą drugą sobotę miesiąca o godz. 10.00 w Kaplicy Św. Jana Pawła II obok Wieczernika. Ich obecnej edycji towarzyszy hasło „Duchowość maryjna w Kościele”. Cel to przede wszystkim nawiązanie bliższej relacji z Maryją, by pokochać Ją jeszcze bardziej i pogłębić wiedzę z zakresu mariologii. Każde spotkanie zamyka dyskusja z prelegentem i możliwość zadawania pytań.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.