Delegacja z Polski weźmie udział w europejskiej konferencja o safeguardingu
12 listopada 2024 | 12:30 | Marta Dalgiewicz, Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Wzmocnienie współpracy i mechanizmów ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele w Europie to cel konferencji, która odbędzie się w dniach 13-15 listopada br. w Rzymie. Jej organizatorem jest europejska grupa regionalna Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.
Safeguarding koncentruje się na edukacji, jak lepiej chronić i pomagać dzieciom i bezbronnym dorosłym w Kościele katolickim. Dzielenie się dobrymi praktykami w tym zakresie oraz rozwijanie współpracy między Kościołami w Europie to główne cele konferencji pod auspicjami Papieskiej Komisji. Wezmą w niej udział przedstawiciele konferencji biskupich i zakonnych oraz zaangażowani w strukturach ochrony małoletnich z Kościoła greckokatolickiego i rzymskokatolickiego w 25 krajach Europy.
Rozwój sieci współpracy
„W całej Europie jesteśmy na różnych etapach tej ważnej podróży, mam nadzieję uczyć się od innych, którzy mają doświadczenie i wiedzę w tworzeniu przyjaznej kultury w Kościele, w której dzieci i bezbronni dorośli są otoczeni opieką i szanowani jako cenni członkowie Bożej rodziny” – zaznacza Teresa Devlin, przewodnicząca Europejskiej Grupy Regionalnej, działającej w ramach Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. W jej pracach bierze udział od 2022 r. Ewa Kusz, zastępca dyrektora Centrum Ochrony Dziecka na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie. Ona również kieruje pracami europejskiej sieci, utworzonej po międzynarodowej konferencji w Warszawie w 2021 r., która zgromadziła ekspertów ochrony małoletnich w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej. Celem obecnej konferencji jest m.in. poszerzenie tej europejskiej sieci o kraje Europy Zachodniej.
Jak zaznaczają organizatorzy, dzielenie się najlepszymi praktykami między krajami europejskimi może ułatwić stworzenie jednolitego podejścia do kwestii bezpieczeństwa w celu ochrony dzieci i bezbronnych dorosłych.
Delegacja z Polski i kluczowe tematy
Wśród 100-osobowej grupy uczestników będzie także delegacja z Polski, na czele z abp. Wojciechem Polakiem, delegatem KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Wśród głównych panelistów wystąpi ks. dr Jan Dohnalik, z kolei o. dr. Adam Żak SJ i dr hab. Michał Królikowski zabiorą głos podczas sesji grup roboczych. W obradach uczestniczyć będzie także Marta Titaniec, prezeska Fundacji Świętego Józefa KEP.
Konferencję otworzy przesłanie wideo kardynała Seána O’Malleya z Bostonu, przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Wykład inauguracyjny wygłoszą sekretarz Komisji bp Luis Manuel Alí Herrera i Teresa Kettelkamp, zastępca sekretarza. Będzie on poświęcony ustanowieniu europejskiej sieci współpracy.
Istotną częścią konferencji jest wymiana doświadczeń lokalnych Kościołów. Przedstawiciele Irlandii zaprezentują historię polityki ochrony w tym kraju i jej rozwój, w tym zagadnienie sprawiedliwości okresu przejściowego. Przedstawiony zostanie także raport Uniwersytetu Durham „Krzyż chwili”, będący pierwszym badaniem dotyczącym wpływu kryzysu związanego z wykorzystaniem dzieci w Kościele katolickim w Anglii i Walii na społeczność katolicką. O pomocy skrzywdzonym będą mówić przedstawiciele Hiszpanii i Belgii, a o prawach dziecka oraz działaniach na rzecz kultury safeguardingu – przedstawiciele Węgier, Bośni i Hercegowiny oraz Niemiec.
Podjęte zostaną także zagadnienia prawne. Członek paryskiej izby adwokackiej dr Laurent Devolvé poruszy temat zgodności między prawem kanonicznym a lokalnym prawem karnym, a ks. Jan Dohnalik – kwestię bezbronnych osób dorosłych w prawie kościelnym i państwowym prawie karnym. Wykład wygłosi także sekretarz sekcji dyscyplinarnej Dykasterii Nauki Wiary abp John Joseph Kennedy.
Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich przedstawi swój pierwszy raport roczny oraz inicjatywę „Memorare”, aby pomóc Kościołom o mniejszych zasobach w rozwoju struktur i specjalistów w zakresie ochrony.
Trzydniowe obrady będą miały miejsce w siedzibie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich w Rzymie w Palazzo Maffei Marescotti.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.