Włoscy katolicy mało praktykujący i bardzo zdezorientowani
12 listopada 2024 | 14:48 | st | Rzym Ⓒ Ⓟ
70 proc. włoskiego społeczeństwa deklaruje się jako katolicy, ale nie ma zbyt wielkiej znajomości prawd wiary. Kościół jest postrzegany głównie jako organizacja pozarządowa, ale dla zaspokojenia głodu duchowości Włosi często uciekają się do poszukiwań indywidualnych – wynika z badań stanu wiary przeprowadzonych przez Centrum Studiów i Inwestycji Społecznych. Zleciła je Konferencja Episkopatu Włoch w związku ze zgromadzeniem synodalnym, które odbędzie się w dniach 15-17 listopada.
Badania przeprowadzono na próbie tysiąca dorosłych. 71,1 proc. z nich stwierdziło, że są katolikami, ale 15,3 proc. deklaruje się jako praktykujący katolicy w porównaniu z 20,9 proc. „niepraktykujących katolików”. Zdaniem 60,8 proc. praktykujących katolików Kościół powinien dostosować się do nowej współczesnej wrażliwości.
Spory procent Włochów deklarujących się jako katolicy to zdaniem analityków skutek dziedzictwa kulturowego. Tym niemniej trzeba zastanowić się, z czego składa się ta katolicka kultura, skoro doprowadziła do powszechnego praktycznego ateizmu i moralnego postępowania sprzecznego z nauczaniem Kościoła – twierdzą obserwatorzy.
Abp Kupny: Ci, którzy pragną „opiłować” Kościół, doprowadzają do kolejnego podziału w społeczeństwie
Sondaż wykazał, że ponad połowa osób, które chodzą do kościoła sporadycznie czyni tak, ponieważ doświadczają swojej wiary „wewnętrznie”. Budują ją zgodnie z własnymi przekonaniami, własnymi potrzebami i własnymi zasadami – co wskazuje na wszechobecny indywidualizm. W grupie osób pytanych o modlitwę 39,4 proc. stwierdza, że motywem są doświadczane emocje, a 33,5 proc. gdy się boi i chce prosić o pomoc.
Badanie wskazuje, że Włosi postrzegają Kościół głównie jako miejsce troski o najsłabszych: ubogich, narkomanów, bezdomnych, bezrobotnych, imigrantów. Niewielu zna i zgłębia prawdy wiary.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.