Szczyt COP29 w Baku – kościelne dzieła pomocy naciskają na lepszą ochronę klimatu
12 listopada 2024 | 15:58 | ts | Baku Ⓒ Ⓟ
W Baku, stolicy Azerbjdżanu, rozpoczęła się światowa konferencja klimatyczna COP29. Obrady potrwają do 22 listopada. W przededniu jej rozpoczęcia kościelne organizacje pomocowe wezwały do przyspieszenia wdrażania i lepszego finansowania działań na rzecz ochrony klimatu oraz zapowiedziały swoją obecność w Baku.
Katolickie Stowarzyszenie Międzynarodowej Współpracy dla Rozwoju i Solidarności (CIDSE) zapowiedziało w swoim komunikacie, że jego delegacja będzie nalegać na bardziej zdecydowaną walkę z kryzysem klimatycznym. Wraz z partnerami z Globalnego Południa i Północy CIDSE wezwało szefów państw i rządów do podjęcia decyzji promujących zmiany – w kierunku stopniowego wycofywania paliw kopalnych i przejścia na energie odnawialne, przy wsparciu przejrzystego i odpowiadającego potrzebom finansowania działań związanych ze zmianą klimatu.
Kościelne organizacje pomocowe mają nadzieję, że konferencja zapewni ramy dla kompleksowych zasobów i wsparcia, które dadzą wszystkim krajom szansę na realizację celów klimatycznych. Z ich punktu widzenia, szczególnie pilne jest to w ramach nowego zbiorczego ilościowego celu w zakresie finansów klimatycznych (NCQG), zwłaszcza wsparcie funduszu na rzecz strat i odszkodowań. Wezwano również kraje do przyjęcia bardziej ambitnych i zmienionych krajowych celów klimatycznych (NDC), zgodnych z celem Porozumienia paryskiego – ograniczenia wzrostu globalnej temperatury względem epoki przedprzemysłowej do 1,5℃ oraz do przedstawienia do lutego 2025 r. szczegółowych planów redukcji globalnych emisji o 68 procent do 2035 r. W skład delegacji CIDSE wchodzą eksperci z organizacji członkowskich.
Również Światowa Rada Kościołów (ŚRK) podkreśliła potrzebę wdrożenia sprawiedliwych środków ochrony klimatu. Delegacja ŚRK na COP29 będzie domagać się skutecznego finansowania działań klimatycznych, ochrony osób najbardziej dotkniętych zmianami klimatycznymi i szybkiego odchodzenia od paliw kopalnych, powiedział sekretarz generalny organizacji, pastor Jerry Pillay 11 listopada w Genewie. Tłumaczył, że z perspektywy Światowej Rady Kościołów zajęcie się kryzysem klimatycznym jest „nie tylko koniecznością naukową, ale także głębokim obowiązkiem moralnym zakorzenionym w chrześcijańskich wartościach sprawiedliwości i współczucia”.
Oczekuje się, że w Światowej Konferencji Klimatycznej w Baku weźmie udział nawet 50 tys. uczestników i przedstawicieli ze 197 krajów. Do 22 listopada w stolicy Azerbejdżanu, który sam jest w dużym stopniu uzależniony od eksportu ropy i gazu ziemnego, przewodnim tematem będzie stan realizacji globalnego porozumienia klimatycznego z Paryża. Zawarte w 2015 roku porozumienie ma na celu ograniczenie do połowy stulecia szkodliwych dla klimatu emisji do zera („Net Zero”) i osiągnięcie celu wynoszącego 1,5℃. Ziemia nie powinna nagrzewać się bardziej niż poziom przedindustrialny, w przeciwnym razie konsekwencje nie będą już możliwe do kontrolowania.
Abp Kupny: Ci, którzy pragną „opiłować” Kościół, doprowadzają do kolejnego podziału w społeczeństwie
Kolejnym tematem jest tworzenie międzynarodowych rynków dwutlenku węgla, na których państwa mogłyby uzgadniać między sobą ograniczanie emisji. Umawiające się państwa muszą także do lutego przedstawić zaktualizowane krajowe wkłady w ochronę klimatu wraz z celami na rok 2035. W porządku obrad znajduje się również obietnica złożona w zeszłym roku przez prawie 120 krajów, że do roku 2030 potroi się wydajność energii odnawialnej (triple) i podwoi efektywność energetyczna (double). Teraz chodzi o jej konkretne wdrożenie.
Najważniejszą sprawą jest finansowanie działań klimatycznych. Obecny cel wynoszący 100 miliardów dolarów rocznie dla bogatszych krajów na wsparcie krajów rozwijających się, który został osiągnięty po raz pierwszy w 2022 roku, wymaga aktualizacji ze względu na wygaśnięcie tego porozumienia w 2025 roku. Oczywiste jest, że potrzeba więcej pieniędzy. Szacunki wskazują, że potrzebne jest około 2,4 biliona dolarów rocznie.
Obok toczących się głównych negocjacji, podczas COP29 odbędzie się druga edycja Pawilonu Wiary, w którym reprezentowanych będzie 97 organizacji religijnych z jedenastu wyznań. Program Pawilonu obejmuje ponad 40 wydarzeń, wśród nich m.in. podejście etyczne i duchowe do ochrony klimatu, zrównoważony styl życia i przyjazne dla klimatu projekty społeczne. Po raz pierwszy gospodarzem sesji naukowych w Pawilonie Wiary będzie Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP), co ma na celu wzmocnienie pomostu między nauką a religią.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.