Caritas kielecka świętuje 35 lat działalności
13 listopada 2024 | 22:00 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Msza św. w bazylice katedralnej, uroczysta gala, podsumowania i podziękowania – tak wyglądały uroczystości jubileuszowe kieleckiej Caritas, świętującej 35 lat, które odbyły się w środę 13 listopada. Caritas kielecka to najstarsza i największa organizacja pożytku publicznego w województwie świętokrzyskim.
Obecnie organizacja prowadzi 83 placówki w ponad 40 lokalizacjach. To m.in. poradnie, hospicja, domy pomocy społecznej, dzienne domy seniora, schroniska dla bezdomnych, warsztaty terapii zajęciowej, ZAZ-y, świetlice środowiskowe, czy mieszkania wspierane.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną w bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego.
Bp Piotrowski w homilii nazwał dzisiejszy jubileusz – „ważnym dniem dla diecezji”, w związku z 35. rocznicą działalności Caritas kieleckiej reaktywowanej po przemianach w Polsce.
W homilii mówił m.in. o ubogich w wymiarze ewangelicznym i wskazaniach Jezusa, jak można pomóc tym dotkniętym różnymi troskami natury duchowej i materialnej. Przykładem zawsze pozostaje sam Jezus, który „miłosierdziem objął wszystkich, gdy konał na krzyżu”.
– Caritas to miłość. Dziś, w 35. rocznicę działalności kieleckiej Caritas, dziękujemy przede wszystkim Panu Bogu. Dziękując Bogu – dziękujemy ludziom, za ich dobre serca, słowa, czyny, za ich miłość, która przyobleka się każdego dnia w cierpliwość, uczciwość, zrozumienie – mówił biskup. – Jest wiele osób i instytucji, którym trzeba podziękować. Niech to nasze dziękczynienie będzie przede wszystkim dziękczynieniem za tych, którzy korzystają z pomocy Caritas w różnym wymiarze ich życia, potrzeb, oczekiwań i nadziei – zaznaczył.
Bp Piotrowski podkreślał także, że trudno jest opisać i określić tę bogatą działalność Caritas kieleckiej w kilku zdaniach, choć „statystki robią wrażenie”. – A źródło tego działania jest jedno: to Bóg, który jest miłością – stwierdził biskup kielecki.
Po Mszy św. w Wojewódzkim Domu Kultury odbyła się gala, podczas której podziękowano pracownikom organizacji i jej darczyńcom. Zostały wręczone nagrody „Beati Misericordes” za szczególne osiągnięcia w działalności charytatywnej oraz wyróżnienia dla długoletnich pracowników i współpracowników Caritas Kieleckiej.
Wydarzenie zgromadziło wiele osób – byli m.in. biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Andrzej Kaleta, pracownicy Caritas Diecezji Kieleckiej i zaproszeni goście – senator Krzysztof Słoń i marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, zastępca prezydenta Kielc Bartłomiej Zapała.
Wykład okolicznościowy wygłosił ks. prof. Dariusz Lipiec z Katedry Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego nt. „Miłość chrześcijańska podstawą działalności charytatywnej Kościoła – na przykładzie Caritas kieleckiej „. Historię i rozwój działalności Caritas w latach 1989 – 2024 przybliżył ks. dr Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.
Na zakończenie uroczystości wystąpił z recitalem Krzysztof K.A.S.A. Kasowski.
Gdy po przemianach ustrojowych 1989 r. zaczęła odradzać się Caritas Kościoła w Polsce, diecezja kielecka jako trzecia z kolei powołała na powrót do życia Caritas diecezjalną. Jej struktury organizowano od nowa. Pierwszym dziełem było utworzenie w styczniu 1990 r. stołówki charytatywnej dla osób biednych w Kielcach przy ul. Urzędniczej 7B, która po kilku latach wydawała ponad 600 obiadów dziennie. Aktualnie działa tam Schronisko dla Kobiet i Centrum Interwencji Kryzysowej.
Powstawały nowe dzieła charytatywne, takie jak: Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie i inne placówki dla osób niepełnosprawnych, domy opieki, kolonie dla dzieci z rodzin ubogich, świetlice środowiskowe, zakłady opieki zdrowotnej, kolejne stołówki i wiele innych dzieł wynikających z potrzeb lokalnych społeczności. Powstała sprawna sieć placówek pomocowych obejmujących wsparciem rozmaite grupy społeczne.
Aktualnie z pomocy Caritas Kieleckiej korzysta ok. 40 tysięcy osób rocznie, od wsparcia doraźnego w postaci posiłku, odzieży, zakupu leków, zapłaty za media, do stałej opieki w wyspecjalizowanych placówkach, takich jak hospicja, domy pomocy społecznej, schroniska itp.
„Na przestrzeni 35 lat działalności Caritas Kielecka dynamicznie się rozwinęła do największej caritas diecezjalnej w Polsce. Powstała sprawna sieć placówek pomocowych obejmujących wsparciem rozmaite grupy społeczne” – napisano na stronie internetowej Caritas kieleckiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.