Caritas Archidiecezji Wrocławskiej obchodzi 35-lecie, abp Kupny: „To wizytówka chrześcijaństwa”
15 listopada 2024 | 19:44 | mraj | Wrocław Ⓒ Ⓟ
Caritas Archidiecezji Wrocławskiej obchodziła uroczyście swoje 35-lecie. Podczas uroczystej gali rozdano aż 77 statuetek Miłosiernego Samarytanina, doceniając pracowników, wolontariuszy i instytucje współpracujące z Caritas. – Nawet ludziom niewierzącym, tym, którzy nie podzielają naszej religijności, Caritas kojarzy się z dobroczynnością i darem serca – mówił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.
Uroczysta gala jubileuszowa odbyła się dziś w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. Uczestniczyli w niej m.in. wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń, marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz, dowódca Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Edward Chyła.
Caritas nazwałbym wizytówką chrześcijaństwa, a to zobowiązuje – powiedział abp Kupny. – Ta wizytówka jest ciągle aktualna, bo stale świadczy pomoc. Nawet ludziom niewierzącym, tym, którzy nie podzielają naszej religijności, Caritas kojarzy się z dobroczynnością i darem serca – zaznaczył metropolita wrocławski. – Dziękuję za waszą postawę, że na co dzień legitymizujecie wiarę w Boga – powiedział abp Kupny.
– Nie mogło mnie tutaj zabraknąć. Jestem osobiście, żeby podziękować Caritasi. Wszystkim, którzy pomagali i pomagają od dziesięcioleci. A zwłaszcza podczas ostatniej powodzi. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie długotrwała i owocna – stwierdził Maciej Awiżeń, wojewoda dolnośląski.
Jubileusz stał się okazją do podsumowania szczególnie ostatnich 5 lat, ale też podziękowaniem dla instytucji, samorządów, ludzi dobrej woli i wolontariuszy. Za nami pandemia, kryzys uchodźczy z powodu wojny na Ukrainie, powódź.
– Tych wydarzeń było tak wiele, że dzisiaj mamy komu dziękować. Caritas stała się platformą, którzy chcą ponad podziałami pomagać. Łączymy wiele środowisk i dzisiaj składamy im wyrazy uznania. Pokazujemy też światu, jak wielu ludzi jest zaangażowanych w dzieło pomocy potrzebującym, ubogim i tym w kryzysie bezdomności – powiedział ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Caritas prowadzi domy pomocy społecznej, czy warsztaty terapii zajęciowej, czyli świadczy pracę socjalną. Realizuje także misję wspierania najuboższych. Wszystko pod egidą Kościoła katolickiego.
Podczas gali tytułem „Samarytanin Caritas Archidiecezji Wrocławskiej” uhonorowano 54 osób, a także 23 instytucje. Trafiły do nich specjalne statuetki.
– Dla nas każda z tych osób i instytucji była dla nas cudem od Pana Boga. Na przyklad kiedy pojawili się uchodźcy ukraińscy na dworcu głównym we Wrocławiu zgłasza się przedsiębiorca, który ofiaruje nam pomieszczenie po siłowni z całym sanitariatem, a za chwilę zgłasza się kolejny z materacami. Takich cudów mamy właśnie 77. Tyle, ile statuetek wręczyliśmy – opowiada Paweł Trawka, rzecznik prasowy wrocławskiej Caritas.
Warto przypomnieć, że historia Caritas we Wrocławiu ma zdecydowanie więcej niż 35 lat. Pierwszy sekretariat powstał już w 1905 r. i został założony przez s. Gabrielę Klausę (założycielkę Zgromadzenie Sióstr Bożego Serca Jezusa) i działał do 1950 roku. Obecnie to 400 etatowych pracowników, ponad 2,5 tys. wolontariuszy, rocznie: 150 tysięcy wydanych posiłków w jadłodajni i 13 tys. kąpieli w łaźni i 8 tys. sztuk wydanej odzieży.
Każdego dnia objętych pomocą jest ponad tysiąc osób. Oprócz tego Caritas prowadzi domy opieki nad seniorami, hospicjum domowe, warsztaty terapii zajęciowej, szkołę podstawową, czy specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.