Sosnowiec – diecezjalne obchody Światowego Dnia Ubogich
18 listopada 2024 | 18:14 | mw | Sosnowiec Ⓒ Ⓟ
W Światowy Dzień Ubogich 17 listopada bp Artur Ważny przewodniczył Mszy Świętej w sosnowieckiej katedrze. W uroczystej Eucharystii wzięły udział osoby ubogie oraz przedstawiciele ruchów, wspólnot i stowarzyszeń diecezji zajmujących się szeroko pojętą pomocą. Po Mszy przyszedł czas na wspólny posiłek z ubogimi w Domu Katolickim i na wspólne świętowanie.
– Bóg nam obiecuje dać, zobaczyć w chwilach ucisku syna człowieczego. W tym czasie, kiedy się czujemy ubodzy, kiedy się czujemy bezradni, kiedy się czujemy opuszczeni, kiedy czujemy się zawiedzeni. Czym jest ten ucisk? Bez wątpienia jest to trudny czas. Ale ten ucisk, jak czytamy w oryginale, to jest też badanie pulsu. Uciskamy pewne miejsca w naszym organizmie, jeśli chcemy zbadać puls. Tak więc ten ucisk, ten trudny czas jest takim czasem badania pulsu naszego serca – powiedział w czasie homilii bp Artur Ważny, sosnowiecki biskup diecezjalny.
Wskazał, że w ten sposób Bóg bada jakość naszej miłości. – Ile jest w nas Jego w nas jest miłości? Czy bije w nas jeszcze serce do Boga, do ludzi, do siebie, czy też nie? – pytał się bp Artur Ważny.
Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji zostały obdarowane upominkami na nadchodzącą zimę, m.in. termosami. Jak się okazuje, osoby ubogie, to nie tylko bezdomni, a podział ludzi na bogatych i ubogich nie zawsze jest słuszny.
– „Modlitwa ubogiego” to nie znaczy, że modlitwę ubogiego zanosi tylko ktoś, kto jest materialnie lub moralnie ubogi. Taką modlitwę może zanosić każdy. Żeby jego modlitwa była dobra, skuteczna i owocna, to musi uznać swoje własne ubóstwo i z tej perspektywy się modlić – tłumaczy ks. Mirosław Tosza z jaworznickiej Wspólnoty Betlejem, która współorganizowała obchody w Sosnowcu.
Osoby ubogie i bezdomne o całym wydarzeniu były informowane m.in. przez sosnowiecki Kościół Mobilny wchodzący w skład Wspólnoty Miasto Ocalenia, a także przez Wspólnotę Betlejem.
Już dzień wcześniej, w sobotę 16 listopada w „Betlejem” przy ul. Długiej 16 w Jaworznie osoby potrzebujące mogły skorzystać z możliwości wzięcia kąpieli, wymiany ubrań, fryzjera lub kosmetyczki. Ponadto odbył się warsztat tworzenia ikon, pieczenia pizzy, znalazł się czas na obiad, gry planszowe i turniej piłkarzyków, modlitwę, spowiedź i wspólny śpiew.
W tym samym dniu przy kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu (ul. Jagiellońska) po południu odbył się grill i gorący posiłek. Częstowano także gorącą herbatą i kawą. Po wieczornej Mszy Świętej na spotkaniu uwielbieniowym połączonym z adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwą wstawienniczą za ubogich i z ubogimi pojawił się bp Artur Ważny. Była także okazja do spowiedzi. Całość zakończyła się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Oprawę muzyczną wydarzenia przygotowała Fundacja Muza Dei.
– Papież Franciszek, który nas mobilizuje, byśmy się spotkali z okazji Światowego Dnia Ubogich często powtarza zdanie „Bóg nigdy się nie męczy przebaczeniem.” To człowiek się męczy proszeniem o przebaczenie. Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Ubogich są słowa z Księgi Syracha, że „Modlitwa ubogiego dociera do Boga”. To by już pośrednio znaczyło, że nie każda modlitwa dociera do Boga. To jest tajemnica Jego serca – mówił w parafii pw. Miłosierdzia Bożego ks. Mirosław Tosza z „Betlejem”.
Jak dodał, wydawać by się mogło, że trzeba być kimś wielkim i lepszym od innych, bogatszym i bardziej błyskotliwym po to, żeby inni się z nami liczyli. Zauważył, że całkowicie inaczej jest u Pana Boga, a głoszenie ewangelii zawsze należy zaczynać od ubogich.
Organizatorami VIII Światowego Dnia Ubogich w Diecezji Sosnowieckiej byli bp Artur Ważny, stowarzyszenie Betlejem, parafia katedralna pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu, parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu, fundacja Muza Dei – Centrum Nowej Kultury, Miasto Ocalenia, Mobilny Kościół, Hospicjum Sosnowieckie im. św. Tomasza oraz fundacja Kobieca Przystań.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.