Ocalała z Zagłady krytykuje Franciszka za jego sugestie o „ludobójstwie”
21 listopada 2024 | 14:50 | kath.net, tom | Rzym Ⓒ Ⓟ
Ocalała z Zagłady Edith Bruck zaapelowała do Franciszka o zajęcie wyraźniejszego stanowiska wobec fali antysemityzmu, która obecnie przetacza się przez Europę. „Chciałabym, aby papież zabrał głos w tej sprawie, ale nie słyszę tego, co chciałabym usłyszeć” – powiedziała w rozmowie z włoskimi mediami. 93-letnia pisarka pochodzenia żydowskiego, która urodziła się na Węgrzech, a od 1954 roku mieszka we Włoszech, jest w kontakcie z papieżem od lat, a nawet przyjęła go w swoim domu w 2021 roku. Przeżyła obozy zagłady Auschwitz i Bergen-Belsen, a jej rodzice i brat zostali zamordowani.
Jak donosi niemiecki tygodnik „Jüdische Allgemeine“ Bruck krytykuje fakt, że papież Franciszek wzywa w nowej książce pt. „La speranza non delude mai. Pellegrini verso un mondo migliore” (Nadzieja nigdy nie zawodzi. Pielgrzymi ku lepszemu światu) do „dokładnego” zbadania wydarzeń w Strefie Gazy w celu ustalenia, czy mogą one być ludobójstwem. Sama uznała rozlew krwi w Strefie Gazy za „tragedię, która dotyczy wszystkich”. Jednak oskarżenie Izraela „trywializuje powagę prawdziwego ludobójstwa”. Ponieważ to nie jest ludobójstwo. Zdaniem Bruck Izrael nie jest zainteresowany wymazaniem całej palestyńskiej populacji. Jedyną stroną konfliktu, która faktycznie zamierza popełnić ludobójstwo, jest Hamas, ponieważ poprzysiągł zniszczyć naród żydowski.
“Ludobójstwo to miliony dzieci, które zostały spalone w piecach Auschwitz, wraz z pięcioma milionami innych Żydów, którzy również zostali spaleni w obozach koncentracyjnych” – powiedziała Bruck i przypomniała: “To, co stało się z Ormianami podczas pierwszej wojny światowej, również było ludobójstwem”.
Skrzywdzeni w Kościele i biskupi po spotkaniu na Jasnej Górze: rozmowa szczera, emocjonalna i historyczna
Zwróciła uwagę, że papież Franciszek dzwoni do niej w każde urodziny, a w tym roku powie mu, co myśli. „Powiem mu, że chciałabym, aby podjął zdecydowane działania przeciwko tej nienawiści, która ponownie wybuchła przeciwko Żydom” – stwierdziła Bruck.
Edith Bruck urodziła się w małej węgierskiej wiosce w 1931 roku jako ostatnie z sześciorga dzieci ubogiej rodziny żydowskiej. W kwietniu 1944 r. wraz z rodzicami i dwoma braćmi została deportowana do getta, a następnie do obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Bergen-Belsen. Przeżyła wraz z siostrą Judit, przybywając po kilku latach do Włoch i osiedlając się w Rzymie.
W 2022 r. Edith Bruck wydała książkę pt. „Jestem Franciszek” (org. „Sono Francesco”), w której podjęła refleksję nad swoim spotkaniem z papieżem. Wstęp do niej napisał sam Ojciec Święty. Wcześniej papież osobiście rozmawiał z Bruck po tym, jak udzieliła poruszającego wywiadu dla watykańskiego dziennika L’Osservatore Romano.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.