Babimost: VI. Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
24 listopada 2024 | 10:15 | kk | Zielona Góra Ⓒ Ⓟ
„Boska ja” – pod takim hasłem 21 listopada odbyła się VI. Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet w sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej. Z paniami modlił się bp senior diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edwarda Dajczak, a konferencje wygłosiła dominikanka s. Małgorzata Lekan OP.
Co roku, w ramach pielgrzymki, inna kobieta wygłasza cykl konferencji dla kobiet. W tym roku była to s. Małgorzata Lekan OP. – To, co na pewno chciałabym przekazać to, że kobieta jest niezwykłym dziełem Boga, niezwykłym stworzeniem z ogromnym darem i wyposażeniem iście boskim, bo taki jest nasz dzisiejszy temat. Nie wolno o tym nie mówić, nie wolno o tym milczeć, więc zwyczajnie chcemy ucieszyć się byciem sobą, byciem kobietą, bo w tym jest moc, która może zmieniać świat – wyjaśnia siostra, która jest zaangażowana w dzieło ewangelizacji.
– Dzisiaj przed kobietami stoi wiele wyzwań, dlatego, by się nie pogubić, ważne jest przypominanie sobie kim jestem, jaki jest cel mojego życia i dokąd zmierzam. Pielgrzymka jest dobrym momentem, by zrewidować swoje życie i w tej bieganinie codziennej próbować nadać mu większy sens – dodaje.
Głównym punktem spotkania była Msza św. W tym roku przewodniczył jej bp senior diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edwarda Dajczak. – Właśnie po to tu jesteśmy, by u tej najpiękniejszej z kobiet wypraszać łaski dla kobiety współczesnej, dla nas, by to piękno, które jest w Maryi było również udziałem kobiety współczesnej – zauważył na początku Mszy św. – Aby ona była Tą, która najpiękniej i najwspanialej określa wartość, wielkość i piękno kobiety, więc Jej powierzamy razem wszystkich pielgrzymów, wszystkie kobiety – dodał.
Po Mszy św. dalsze konferencje wygłosiła s. Małgorzata Lekan OP.
O oprawę muzyczną pielgrzymki zatroszczył się zespół „Nowonarodzeni” z Gorzowa Wlkp.
W tym roku po raz pierwszy pielgrzymkę poprzedziły I Diecezjalne Rekolekcje Kobiet, które poprowadził paulin o. Krzysztof Wendlik, który jest przeorem klasztoru paulinów w Warszawie. – Chcieliśmy, aby panie z naszej diecezji mogły znaleźć coś więcej, nie tylko jednodniowe wydarzenie, ale by tego czasu i możliwości zatrzymania oraz modlitwy – w zabieganym świecie pracy i obowiązków – było więcej. Stąd pomysł, aby odbywała się nie tylko pielgrzymka kobiet, ale także rekolekcje, wzorem innych diecezji – wyjaśnia ks. Paweł Opłatkowski, wicekustosz sanktuarium.
Kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca w Babimoście został ogłoszony sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej 21 listopada 2020 roku przez bp. Tadeusza Lityńskiego. Stało się to w 310. rocznicę zachowania miasta od epidemii cholery, które jest przypisane wstawiennictwu Maryi. Babimojscy parafianie w 1710 roku ślubowali przed swym obrazem Najświętszej Dziewicy „po wieczne czasy” uroczyście obchodzić święto Ofiarowania Matki Bożej.
Kustoszem sanktuarium, gdzie znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej jest ks. Andrzej Piela.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.