Płaskorzeźba upamiętniająca niezłomnego ks. Bogusława Jerzyckiego
24 listopada 2024 | 16:30 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
W Bydgoszczy poświęcono oraz odsłonięto płaskorzeźbę upamiętniającą ks. Bogusława Jerzyckiego założyciela i pierwszego proboszcza parafii Matki Boskiej Częstochowskiej.
Ks. Jerzyki od urodzenia – 3 października 1935 roku – związany był z grodem nad Brdą. Tu urodził się i wychował. Także tutaj – na polecenie kardynała Stefana Wyszyńskiego przypadła mu szczególna misja utworzenia wspólnoty na jednym z bydgoskich osiedli. – W trudnych czasach wykazał się niezwykłą wytrwałością, odwagą i gorliwością. Włożył wiele wysiłku w budowanie parafii, która z roku na rok działała coraz prężniej, rozrastała się i funkcjonuje do dziś – powiedział obecny proboszcz – ks. Maciej Reszel.
Duchowny dodał, że ks. Jerzycki był kapłanem wielkiego serca, bohaterem wiernie służącym Bogu i wiernym. Kapłanem niezłomnym, który nie poddał się wielu przeciwnościom losu, nie uległ komunistycznemu reżimowi, pozostał wierny swoim ideałom.
Ksiądz społecznik, animator życia społecznego i gospodarczego na Litwie organizował wiele zbiórek charytatywnych, w tym maszyn rolniczych dla Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie. Był opiekunem strajku chłopskiego, który dał początek wydarzeniom Bydgoskiego Marca, inicjatorem Polskiego Komitetu Obrony Życia, Rodziny i Narodu oraz budowy Domu Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek w Żołędowie. Pozostał w sercach wielu ludzi i wpisał się złotymi zgłoskami w tworzenie nie tylko społeczności bydgoskiej, ale również polskiej na Litwie.
Ksiądz Jerzycki zmarł 20 marca 2014 roku w Gnieźnie.
Przy ołtarzu stanęli również kapłani – dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej – ks. prałat Wojciech Przybyła i diecezjalny duszpasterz niewidomych – ks. Piotr Buczkowski. Podczas uroczystości zagrała Orkiestra Muzyków Bydgoskich EMBAND pod dyrekcją Ewy Makuli.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.