Bp Piotrowski: Jezus Chrystus proponuje nam wieczne i powszechne Królestwo prawdy i życia
24 listopada 2024 | 17:07 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Jezus Chrystus, Król Wszechświata, proponuje nam wieczne i powszechne królestwo, Królestwo prawdy i życia, Królestwo świętości i łaski, Królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju – mówił dzisiaj bp Jan Piotrowski przewodnicząc Mszy św. w bazylice kieleckiej w uroczystość Chrystusa Króla.
W homilii dziękował Akcji Katolickiej i Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży za ich świadectwo i apostolstwo, upominał się także o prawo do życia każdego bez wyjątku i przypominał istotę Chrystusowego królowania.
– Każde istnienie ludzkie ma prawo do godnego życia i rozwoju, czego nie może mu odmówić żaden państwo ani prawo(…). Godność ludzką posiada każdy, nawet jeśli narodził się z jakimiś ograniczeniami (…). Trzeba nam pokazywać wszystkie naruszenia prawa godności ludzkiej w naszych czasach, wzywając do odpowiedzialności – apelował biskup kielecki. – Czyż nie jest barbarzyństwem politycznym ukaranie tych ludzi, którzy modlili się za obrońców życia? Żyjemy w wolnym kraju…? – zapytywał. – Nie wolno zapominać, jakie są nasze chrześcijańskie prawa o obowiązki – dodał.
Przypomniał także dialog Jezusa i Piłata, gdy „Jezus pokazał, że miłość ma niezwykłą moc, a On sam jest Ikoną Boga, który jest Miłością”.
Zachęcał do dobrych wyborów „na drodze wiary”, które uczynią nas pielgrzymami nadziei.
Jak zauważył, przegranymi zawsze są ci, którzy odrzucają Jezusa Chrystusa i jego miłość, a tym samym rezygnują z prawdy, nadziei, wolności i pokoju.
– Jezus Chrystus, Król Wszechświata, proponuje nam wieczne i powszechne Królestwo – mówił. – A dziś, moi drodzy, niewielu przyjmuje tę propozycję. Inni wolą wojny i terroryzm, pogardę dla życia, intrygi, kłamstwa, wyzysk i jawną niesprawiedliwość. Dlatego ośmielę się powiedzieć, że żadne bezbożne społeczeństwo, które chcą ukształtować rządzący na polskiej ziemi, nie ma przyszłości, i biada tym, którzy tak nieodpowiedzialnie postępują – podkreślił. – Strategia zamierzonego resetu historycznego, patriotycznego i moralnego to droga do klęski i niewoli. A ta nie zabrzęczy ciężkimi kajdanami i rosyjskimi tiurmami, ale niewolą ludzkiej duszy. Pan Jezus ostrzega: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy zabić nie mogą – mówił bp Jan Piotrowski.
W trakcie Mszy św. bp Piotrowski wręczył również medale Pro Christo Rege Et Ecclesia. Wyróżnienia te, przyznawane od 2018 roku, otrzymują osoby zaangażowane na rzecz Kościoła, diecezji kieleckiej lub swoich parafii, działające bezinteresownie i bez rozgłosu.
Medale od biskupa otrzymali:
Tadeusz Manecki – za 20 lat posługi kościelnego w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kielcach oraz 30 lat w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach, a także za świadectwo miłości do Boga i ojczyzny;
Edyta i Wiesław Naszydłowscy – za wieloletnią pracę na rzecz parafii Matki Bożej Królowej w Łukowej, podejmowane inicjatywy, troskę o potrzeby parafii, działalność w Akcji Katolickiej, Róży Różańcowej i Apostolacie Margaretka, a także za świadectwo wiary;
Barbara i Grzegorz Orlikowscy – za zaangażowanie w parafii Świętej Jadwigi Królowej w Kielcach, świadectwo małżeńskiego powołania, przykład wiary, a także posługę pana Grzegorza jako nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej, służbę w duszpasterstwie chorych i przewodniczenie parafialnemu oddziałowi Akcji Katolickiej;
Jerzy Partyka – za działalność na rzecz parafii Przemienienia Pańskiego w Kielcach, w tym wspieranie budowy nowego kościoła, koordynowanie remontu zabytkowego kościoła na Białogonie, udział w renowacji ołtarza polowego przy ulicy Fabrycznej oraz realizację Drogi Krzyżowej Białogon–Brusznia, a także za troskę o wspólnotę parafialną.
Dzisiejszy dzień to zarazem święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, których delegacje były obecne w bazylice.
W ostatnim czasie Akcja Katolicka diecezji kieleckiej wielokrotnie upominała się o prawa katolików, podpisując się pod petycjami w obronie ochrony życia nienarodzonego czy szkolnej katechezy, wystąpiła także o przywrócenie transmisji Mszy św. o 6.30 z katedry na antenie Radia Kielce do Prezesa rozgłośni. Obecnie planuje zbieranie podpisów pod projektem obywatelskim „Stop pornografii”. Z inicjatywy AK i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w diecezji kieleckiej przeprowadzono na prośbę ks. bp. Piotrowskiego zbiórkę na rzecz produkcji filmu „Znak sprzeciwu” o strajku włoszczowskiej młodzieży w obronie krzyża.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.