Polscy żołnierze ustawili dziękczynny krzyż na Górze Krzyży pod Szawlami
26 listopada 2024 | 14:34 | ks. Paweł Sauć, kos | Łotwa Ⓒ Ⓟ
Żołnierze XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonującego na Łotwie, którzy kończą półroczną służbę, ustawili krzyż na Górze Krzyży pod Szawlami na Litwie jako wotum dziękczynienia za zmianę PKW Łotwa oraz jako prośbę o bezpieczny powrót do kraju i o Bożą opiekę na dalsze lata życia i służby, z pamięcią o rodzinach, które czekają w kraju. Żołnierze w czasie trwania XV zmiany zaangażowali się w pomoc charytatywną dla Polaków mieszkających na Kresach.
Litewska Góra Krzyży to wzgórze położone kilkanaście kilometrów od Szawli na północy kraju. W 1430 r. ustawiono tu kapliczkę upamiętniającą przyjęcie przez Żmudzinów chrztu. Po upadku powstania listopadowego w 1831 r. zaczęto tam masowo ustawiać krzyże, których ciągle przybywa. Władze sowieckie usiłowały kilkakrotnie zmusić mieszkańców do zaprzestania pielgrzymowania w to miejsce, ale nie udało im się to. Szacuje się, że jest tu około 200 tys. chaotycznie ustawionych krzyży, różnej wielkości – duże, bogato zdobione i całkiem miniaturowe podwieszane na tych większych.
Papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki na Litwę w 1993 r. celebrował na Górze Krzyży Mszę św., podczas której poświęcił wybudowaną tu kaplicę. W 2006 r. na Górze wzniesiono krzyż papieża Benedykta XVI.
Na 2,5-metrowym krzyżu ustawionym przez polskich żołnierzy umieszczona została tabliczka z podziękowaniem, na której są też nazwiska dowódców XV zmiany PKW i okres stacjonowania na Łotwie. Krzyż wykonali żołnierze plutonu zabezpieczenia Narodowego Elementu Wsparcia XV zmiany PKW Łotwa st. szer. spec. Kacper Muszyński oraz st. szer. Marcin Grędzicki. Uroczystego poświęcenia krzyża dokonał bp Dariusz Trijonis – koadiutor diecezji szawelskiej. – To jest nasz wyraz przywiązania do tradycji i podziękowania Panu Bogu za opiekę, za naszą misję, za bezpieczną służbę – powiedział dowódca XV zmiany PKW na Łotwie mjr Maciej Trepiak.
Żołnierze XV zmiany PKW na Łotwie zaangażowali się też w działalność charytatywną. Dzięki inicjatywie kapelana kontyngentu ks. por. Pawła Saucia wsparcie otrzymują polskie szkoły na Łotwie. – W ramach współpracy zostały pozyskane artykuły szkolne dla polskich szkół na Łotwie (Ryga, Rezekne i Dyneburg), które polscy żołnierze będą sukcesywnie przekazywać we współpracy z Ambasadą RP w Rydze – podkreślił ks. por. Paweł Sauć. Nawiązano też kontakt ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen oraz Fundacją Ignatianum, pomagającym Polakom na kresach oraz polskim szkołom na Litwie.
Pomoc charytatywną polscy żołnierze organizują także dla Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćko w Wilnie, którego założycielką i dyrektorką jest s. Michaela Rak. Żołnierze już kilkakrotnie odwiedzili hospicjum, przekazując dary w postaci żywności, środków higieny i czystości oraz lekarstw i artykułów medycznych.
Za kilka dni około 200 polskich żołnierzy XV wrócą do kraju, a żołnierzy zastąpi XVI zmiana kontyngentu.
PKW Łotwa wchodzi w skład dowodzonej przez Kanadę Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP). Trzon XV zmiany PKW Łotwa stanowią czołgiści z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania.
Jak podkreśla Dowództwo Operacyjne Polska swoją obecnością na Łotwie „potwierdza sojuszniczą solidarność i determinację w budowaniu wspólnego potencjału obrony i odstraszania”. Oprócz Polaków na Łotwie służą pododdziały z Albanii, Hiszpanii, Islandii, Słowenii, Słowacji, Macedonii, Czarnogóry i Włoch.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.