Franciszek: Ewangelii nie można przekazywać ze smutną miną i ponurym obliczem
27 listopada 2024 | 13:40 | st | Watykan Ⓒ Ⓟ
Ewangelii nie można przekazywać ze smutną miną i ponurym obliczem, lecz z radością tego, kto znalazł ukryty skarb i drogocenną perłę – powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W swojej katechezie Ojciec Święty mówił o radości – jednym z owoców Ducha Świętego.
Na wstępie Franciszek przypomniał, że św. Paweł wymienia radość jako jeden z owoców Ducha Świętego (Ef 5,22). Są one rezultatem współpracy łaski i wolności, wyrażając kreatywność osoby, w której „wiara działa przez miłość” (Ga 5, 6). Przytoczył słowa swojej pierwszej, niejako programowej adhortacji apostolskiej Evangelii gaudium, wskazujące na radość jako skutek spotkania z Jezusem (n.1).
Tośka Szewczyk po spotkaniu z biskupami: ten cud spotkania niech służy budowaniu Kościoła bardziej Jezusowego
Papież zaznaczył, że radość będąca owocem Ducha Świętego, ma wspólną cechę ze wszystkimi innymi ludzkimi radościami, różni się jednak od nich tym, że o ile one przemijają, to „radość ewangeliczna, w przeciwieństwie do każdej innej radości, może odnawiać się każdego dnia i stawać się zaraźliwa… Nie tylko nie podlega nieuchronnemu zużyciu przez czas, ale jest pomnażana przez dzielenie się nią z innymi!” – wskazał Ojciec Święty.
Franciszek przypomniał postać św. Filipa Neri, który był w XVI wieku w Rzymie prawdziwym ewangelizatorem poprzez radość. Podkreślił, że słowo „ewangelia” oznacza radosną nowinę. „Dlatego nie można przekazywać jej ze smutną miną i ponurym obliczem, lecz z radością tego, kto znalazł ukryty skarb i drogocenną perłę” – powiedział papież na zakończenie swej katechezy. Spontanicznie dodał: „Drodzy bracia i siostry, radujcie się z radością Jezusa w naszym sercu!”.
Pełny tekst katechezy publikujemy TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.