Bydgoszcz – pierwszy zjazd Szkoły Zakrystianów
27 listopada 2024 | 12:46 | Wojciech Siwa, jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
Centrum Edukacyjno-Formacyjne Diecezji Bydgoskiej im. bł. Biskupa Michała Kozala było od 25 do 26 listopada miejscem pierwszego zjazdu Szkoły Zakrystianów.
Wzięło w nim udział siedmiu zakrystianów, zakrystianek i jeden kandydat do pełnienia funkcji zakrystiana. Poza niezbędnymi zagadnieniami praktycznymi poruszano kwestie związane z duchowością zakrystiana, czy aspektami jego życia modlitewnego.
W ramach zjazdu zgłębiona została historia urzędu zakrystiana, omówiono poszczególne paramenty liturgiczne, przedmioty niezbędne do przygotowania Mszy św., księgi liturgiczne wykorzystywane podczas Najświętszej Ofiary i innych nabożeństw. Poruszone zostały także tematy roku liturgicznego, okresów liturgicznych, diecezjalnego kalendarza liturgicznego oraz kolorów używanych w liturgii.
Natomiast z zakresu formacji duchowej przybliżone zostały kwestie związane z powołaniem zakrystiana, jego duchowością i życiem modlitewnym, a także z teologią Mszy Świętej oraz pięknem liturgii. – Dzięki czasowi na dyskusję można było wzajemnie przekazać praktyczne porady. Dowiedziałam się więcej o historii i korzeniach funkcji zakrystiana. Potem były porady praktyczne. Wspólna modlitwa, Msza Święta, wykłady, warsztaty, posiłki i czas wolny sprawiły, że był to dobrze przeżyty czas – powiedziała Dorota Gałązka, zakrystianka parafii NMP z Góry Karmel w Bydgoszczy z czteroletnim stażem w pełnionej funkcji.
Osobą przygotowującą się do pełnienia roli zakrystiana w parafii był natomiast Eryk Kędzia. – Nie mając do tej pory styczności z zadaniami podejmowanymi przez zakrystiana, już na pierwszym zjeździe nauczyłem się wielu przydatnych rzeczy. Oprócz poznawania i utrwalania praktycznych czynności, jak np. przygotowywanie szat liturgicznych, usłyszałem także, jaki wpływ na komunikanty ma wilgoć – powiedział.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.