Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej pomaga od 35 lat
30 listopada 2024 | 18:13 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, jedna z najstarszych Caritas diecezjalnych w Polsce, obchodzi w tym roku 35-lecie istnienia. Powołana do istnienia w grudniu 1989 roku przez kard. Józefa Glempa pomaga na wielu płaszczyznach – dzieciom, rodzinom, chorym i niepełnosprawnym, a ostatnio w coraz większym zakresie seniorom doświadczającym nie tylko ubóstwa, ale i samotności.
Spektrum charytatywnych i pomocowych działań podejmowanych przez organizację zaprezentowano podczas spotkania rocznicowego zorganizowanego 30 listopada w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie. Jak podkreślano, była to okazja do zrobienia bilansu dokonań, ale i wyznaczenia nowych zadań, których w działalności pomocowej nigdy nie brakuje. Rocznica stanowiła również sposobność do podziękowania wszystkim ludziom zaangażowanym w dzieła miłosierdzia począwszy od pracowników i wolontariuszy Szkolnych i Parafialnych Kół Caritas, a na instytucjach, firmach i władzach samorządowych skończywszy.
„Posługa ubogim i cierpiącym nie stanowi czegoś, co w jakiś sposób zostało dodane do Kościoła, ale wypływa z jego natury i przynależy do istotnych zadań wspólnoty wierzących. Dlatego Caritas nigdy nie może stać się wyłącznie jakimś projektem, większym lub mniejszym przedsięwzięciem, okazjonalną akcją albo lepszą lub gorszą statystyką. U jej podstaw zawsze jest Pan Bóg – Bóg, który jest Miłością i jednocześnie Źródłem motywacji, by na co dzień wprowadzać miłość w czyn” – podkreślił witając przybyłych dyrektor Caritas AG ks. Marcin Andrzejewski.
Oprócz pracowników i wolontariuszy na uroczystość przybyli przedstawiciele lokalnych władz, darczyńcy, reprezentanci zaprzyjaźnionych placówek i instytucji oraz księża z poprzednim dyrektorem Caritas AG ks. prał. Krzysztofem Stawskim. Obecni byli także bp Radosław Orchowicz, abp senior Józef Kowalczyk oraz Prymas Polski abp Wojciech Polak, który w krótkim słowie przypomniał o ordo caritatis – porządku miłości, ale także trudzie miłości, jaki na co dzień podejmują wszyscy zaangażowani w dzieła miłosierdzia. Jest to – jak przyznał – odpowiedź wymagająca, odpowiedź angażująca serce, umysł, duszę i całego człowieka, który bliźniemu w potrzebie poświęca swój czas, uwagę, siły i serce.
O tym, że praktyczna realizacja przykazania miłości to coś więcej niż altruizm mówił także w wykładzie ks. dr Hubert Wiśniewski, duszpasterz małżeństw i rodzin archidiecezji gnieźnieńskiej, koordynator poradni Dignitas świadczącej m.in. pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną.
Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej powołana została dekretem kard. Józefa Glempa 20 grudnia 1989 roku. Jest jedną z najstarszych Caritas diecezjalnych w Polsce. Organizacja prowadzi na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej kilkanaście placówek: Dom Matki i Dziecka, Ośrodek Miłosiernego Samarytanina, Centrum Pomocy Bliźniemu, Integracyjne Centrum Aktywności, Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne, Dom Dziecka, przedszkole, Dom Aniołów Stróżów i w kilku miejscach Świetlice Środowiskowe oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej. Wspólnie z siostrami szarytkami Caritas prowadzi w Gnieźnie Okno Życia oraz jadłodajnię dla osób bezdomnych i ubogich. Po wybuchu wojny na Ukrainie uruchomione zostało także Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom.
Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej to także setki wolontariuszy działających w Szkolnych Kołach Caritas, których jest w archidiecezji gnieźnieńskiej 38 i Parafialnych Zespołach Caritas, których działa 92. Ich aktywność koordynuje powstałe niedawno Centrum Wolontariatu.
Działania organizacji to także szereg programów, projektów i akcji pomocowych, zarówno długoterminowych, jak i jednorazowych wspierających m.in. seniorów. Należą do nich m.in. projekty „Senior Caritas” i „Senior-Junior” aktywizujące osoby starsze oraz program „Na codzienne zakupy”, w ramach którego długofalowe wsparcie otrzymało 900 seniorów z archidiecezji gnieźnieńskiej. Wśród powyższych inicjatyw na uwagę zasługuje także program Spiżarnia Caritas, w ramach którego wolontariusze z Parafialnych Zespołów Caritas m.in. z Wągrowca, Inowrocławia i Słupcy każdego dnia odbierają ze sklepów żywność z krótkim terminem przydatności i przekazują ją osobom potrzebującym. Tylko w ubiegłym roku zebrano w ten sposób 140 ton żywności, co pozwoliło objąć stałą pomocą żywnościową ponad 1000 osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.