Peregrynacja relikwii bł. Jana Machy w archidiecezji katowickiej
03 grudnia 2024 | 14:28 | ton | Katowice Ⓒ Ⓟ
Abp Adrian Galbas zachęcił księży archidiecezji katowickiej do zorganizowania we wspólnotach parafialnych modlitewnych spotkań, w czasie których wiernym towarzyszyłyby relikwie bł. ks. Jana Machy, kapłana-męczennika z czasów II wojny światowej, którego liturgiczne wspomnienie przypada 2 grudnia.
Po ks. Janie Masze beatyfikowanym w archikatedrze katowickiej w 2021 r. pozostały trzy relikwie: różaniec, odręczny list oraz chusteczka ze śladami krwi. Z tej ostatniej relikwii, zgodnie z wolą abp. Adriana Galbasa, zostały wydzielone trzy mniejsze części. Zakrwawioną chusteczkę znalazła rodzina w kieszeni spodni męczennika zwróconych po dokonanej egzekucji w 1942 r.
Jeden z relikwiarzy zostanie przekazany do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, gdzie zgromadzono także osobiste przedmioty (m.in. biret, klęcznik, pas klerycki czy maszynopisy). Drugi będzie podarowany rodzinie błogosławionego. Z kolei trzeci trafi do kaplicy Kurii Metropolitalnej w Katowicach. To właśnie ten relikwiarz duszpasterze będą mogli wypożyczyć na określony czas. – Bardzo serdecznie zachęcam, aby w Roku Jubileuszowym rozwijać w naszych wspólnotach parafialnych kult bł. ks. Jana Franciszka Machy – napisał abp Galbas w liście skierowanym do duchownych archidiecezji katowickiej.
Kult błogosławionego rozwija się m.in. w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. W kaplicy Najświętszego Sakramentu umieszczony jest obraz, a pod nim wspomniane relikwie. Tuż obok znajduje się skrzynka, do której można złożyć modlitewne intencje. W każdy pierwszy czwartek miesiąca sprawowana jest Msza św. za wstawiennictwem błogosławionego. Jedynie część intencji, ze względu na ich dużą liczbę, odczytywana jest przed liturgią.
Jan Franciszek Macha urodził się 18 stycznia 1914 r. w Chorzowie Starym. Święcenia kapłańskie przyjął 25 czerwca 1939 r. 10 września 1939 r. objął stanowisko wikarego przy kościele parafialnym pw. św. Józefa w Rudzie Śląskiej. Tam nawiązał łączność z tajną organizacją i rozwinął ożywioną działalność charytatywną wśród rodzin polskich, dotkniętych skutkami i okupacji, za którą 17 lipca 1942 r. został skazany na śmierć przez ścięcie. W 2013 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Dekret potwierdzający męczeństwo sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy, papież Franciszek zatwierdził 28 listopada 2019 r. Uroczystości beatyfikacji ks. Jana Machy, 20 listopada 2021 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla, przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.