Kielce – uczestniczka strajku szkolnego w obronie krzyży wspomina wydarzenia sprzed 40 lat
06 grudnia 2024 | 19:34 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
– Były to najpiękniejsze rekolekcje mojego życia – powiedziała Alicja Groszek-Rydzek, która 40 lat temu w grudniu 1984 r. w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie stanęła na czele strajku uczniowskiego w proteście przeciw usuwaniu krzyży ze szkolnych sal. Wczoraj była gościem spotkania w auli Kurii diecezjalnej w Kielcach.
Historyk Kościoła ks. dr Tomasz Gocel, dyrektor Archiwum Diecezjalnego przypomniał, że w latach 80. ludzie upatrywali w Kościele ostatnią oazę wolności.
Alicja Groszek w chwili podjęcia strajku miała 17 lat i była uczennicą III klasy Technikum Przemysłu Spożywczego. Wspominała o „silnych charakterem dziewczętach” i „chłopcach, młodych mężczyznach stanowiących jakby ochronę strajku”. Mówiła o postawie katechetów, księży Marka Łabudy i Andrzeja Wilczyńskiego, którzy wspierali młodzież, którzy byli z nią i głosili krótkie katechezy o krzyżu. – Ja, jako Ala Groszek nic bym nie osiągnęła, gdyby nie było większości i wspólnoty – powiedziała przewodnicząca strajku podkreślając „niesamowitą jedność”, jakiej już nigdy potem nie doświadczyła.
Uczestnicy spotkania pytali, jak radziła sobie z przewodniczeniem młodzieży, czy były obawy ostrych represji, np. użycia siły ze strony władz oraz o postawy nauczycieli, zasadniczo wspierających system. Była także mowa o kapłanach, którzy udział w strajku przypłacili zdrowiem i życiem.
Alicja Rydzek będzie także gościem oficjalnych obchodów 40-lecia strajku we Włoszczowie, które zaplanowano na 13-14 grudnia, pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy i biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.
Organizatorem wydarzenia było Muzeum Diecezjalne w Kielcach realizujące cykl Akademia Wiara-Kultura-Nauka, we współpracy z Archiwum Diecezjalnym.
40 lat temu młodzież szkolna ówczesnego Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie wystąpiła w obronie krzyży, usuniętych przez dyrekcję szkoły z sal lekcyjnych. Nowe krzyże poświęcił proboszcz, ks. Kazimierz Biernacki, jednak, zawieszone przez młodzież, ponownie zniknęły. Młodzież podjęła strajk.
W proteście, w dniach 3 – 16 grudnia 1984 r., uczestniczyło ok. 300 do 600 uczniów (w pierwszych dniach strajku) oraz księża Marek Łabuda i Andrzej Wilczyński. Na czele protestu stanęła Alicja Groszek – przewodnicząca samorządu uczniowskiego. Strajkujących wspierali rodzice, ale także mieszkańcy miasta, którzy dostarczali młodzieży jedzenie i potrzebne środki czystości. Bp Mieczysław Jaworski codziennie przyjeżdżał z Kielc do Włoszczowy i odprawiał Mszę świętą.
Strajk nie odniósł realnego, zamierzonego skutku – krzyże nie wróciły do szkolnych sal, ale, jak powiedział bp Mieczysław Jaworski, zakończył się „moralnym zwycięstwem” młodzieży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.